Kategori
Uncategorized

Ligavec, (kërmill) kujdes me fjalën ”non grada” .

Telnis Skuqi Norvegji /

Shkrimi i plotë i Telnis Skuqit /

Ai ishte Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së nga viti 1972 deri në 1981 dhe më pas President i Austrisë nga viti 1986 deri në 1992.

Kurt Waldheim (1918-2007) u shpall nga Departamenti SHBA person “non grata” në vitin 1987, sepse sipas tyre ai kishte gënjyer për të kaluarën e tij gjatë Luftës së Dytë Botërore, austriakët iu përgjigjën me një poster:: “Ne zgjedhim kë të duam!”.

Pra, Perandoria Amerikane kishte futur hundën në problemin që ju takon vetëm austriakëve, prandaj i thanë shkurt dhe qartë “Fuck off!” (Zhduku!).

Prandaj këta voçërrakët që kanë zaptuar godinën dhe vulën e Partisë Demokratike, duhet të ketë pak më kujdes ku tentojnë të dhunojnë apo të deformojnë kuptimin e fjalës “non grata”, sepse shembulli i Austrisë është i qartë si drita e diellit.

He was Secretary-General of the United Nations from 1972 to 1981 and then President of Austria from 1986 to 1992.

Kurt Waldheim (1918-2007) was declared a “non grata” by the US Department of State in 1987 because, according to them, he had lied about his past during World War II, the Austrians responded with a poster: “We choose who we love you!”.

So the American Empire had its nose in the problem that belongs only to the Austrians, so they said briefly and clearly “Fuck off!” (Disappear!).

“Non grata” is used under the Vienna Convention on Diplomatic Relations, Article 9, while Americans use this right to denigrate any person who does not fit.

Put a little more clearly, the phrase “person non grata” has the definition “unwanted person”, or in the vernacular means: “A ban against a foreign person entering or staying in the country”.

Therefore these little ones who have occupied the building and the seal of the Democratic Party, should be a little more careful where they try to violate or distort the meaning of the word “non grata”, because the example of Austria is as clear as sunlight.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s