Kategori
Uncategorized

Moderaterna vill använda Sveriges egen terrorlagstiftning mot de kriminella gängen. Lagar som finns i både Danmark och Finland.

Lideri Moderat/ Ulf Kristersson …

”Jag är rädd för att bli skjuten”. Så säger Sama, en ung tjej i min gamla hemstad Eskilstuna.

Inom loppet av ett år har Eskilstuna skakats av flera skjutningar som berört just barn. För någon månad sedan sköts en 14-årig pojke i ryggen i stadsdelen Fröslunda.

Unga tjejer vittnar om att de inte känner sig trygga och undviker att gå ut på kvällarna. De är helt enkelt rädda för att bli skjutna. Detta är ju helt förfärligt.

Läser även att kriminella gäng i Eskilstuna betalar barn för att springa ärenden. Och om barnen skulle skvallra hotar gängen att deras familjer kommer drabbas. Jonny Petterson som jobbar på föreningen Brobygget berättar att ”familjer kidnappas av kriminella.” Allt yngre barn rekryteras som hantlangare, spejare och i värsta fall som mördare – istället för att gå i skolan.

Detta gör mig både bekymrad och beslutsam. Sverige ska komma ut ur detta. Socialdemokraterna låtsas som att de inte har styrt landet i sju år. Plötsligt vill de ”vända på varje sten”. När barn och ungdomar är rädda för att bli skjutna och de rekryteras in i kriminella gäng krävs det mer än att plötsligt komma på att man inte gjort det som krävs. Att Socialdemokraterna nu accepterar några av de skärpningar som vi har krävt länge är naturligtvis bra. Men om de inte bryter med Miljöpartiet och Vänsterpartiet så kan de inte göra de långsiktiga insatser som behövs.

Gängen har blivit Sveriges inhemska terrorister. Och vi måste behandla dem därefter och ge tillbaka tryggheten till vanliga medborgare. Ingenting annat kan vara viktigare just nu. För utan trygghet, finns inte heller någon frihet.

Moderaterna vill använda Sveriges egen terrorlagstiftning mot de kriminella gängen.

Lagar som finns i både Danmark och Finland. Gängmedlemmar ska punktmarkeras.

Vi ska avlyssna dem och göra hembesök. Den som är medlem i ett kriminellt gäng, men inte svensk medborgare, ska utvisas.

Vi ska införa visitationszoner och dubbla straff för gängkriminella. Och så många fler poliser – som får helhjärtat stöd i sitt svåra arbete.

Situationen är allvarlig, men det går att lösa problemen om vi bestämmer oss för att 2022 ska bli vändpunkten som tar Sverige i en hoppfullare riktning.

Sverige ska vara ett land där föräldrar vågar skicka sina barn till träningen och till skolan. Där ungdomar är fria, och inte behöver vara rädda för kriminella gäng. Och där medborgarna vet att staten står upp för sin del av kontraktet — inte bara i ord, utan också i handling. Jag kommer jobba dag och natt för att vi efter valet ska få en ny regering som har förmågan att vända utvecklingen och få ordning på Sverige.

“Kam frikë se mos më qëllojnë”. Kështu thotë Sama, një vajzë e re në qytetin tim të vjetër Eskilstuna.

Brenda një viti, Eskilstuna është tronditur nga disa të shtëna që kanë prekur fëmijë. Disa muaj më parë një djalë 14-vjeçar u qëllua me plumb pas shpine në lagjen Fröslunda.

Vajzat e reja dëshmojnë se nuk ndihen të sigurta dhe shmangin daljet në mbrëmje. Ata thjesht kanë frikë se mos pushkatohen. Kjo është absolutisht e tmerrshme.

Gjithashtu lexohet se bandat kriminale në Eskilstuna paguajnë fëmijët për të drejtuar çështjet. Dhe nëse fëmijët do të bënin thashetheme, banda kërcënon se do të preken familjet e tyre. Jonny Petterson i cili punon në shoqatën Brobygget na thotë se “familjet rrëmbehen nga kriminelët.” Të gjithë fëmijët më të vegjël rekrutohen si gjuetarë, skautë dhe në rastin më të keq si vrasës – në vend që të shkojnë në shkollë.

Kjo më bën edhe të shqetësuar edhe të vendosur. Suedia duhet të dalë nga kjo. Socialdemokratët sillen sikur nuk e kanë qeverisur vendin për shtatë vjet. Krejt papritur duan të “ndezin çdo gur”. Kur fëmijët dhe të rinjtë kanë frikë se mos pushkatohen dhe rekrutohen në bandat kriminale, duhet më shumë se papritur për të mos bërë atë që është e nevojshme. Fakti që socialdemokratët tani pranojnë disa nga shtrëngimet që ne kemi kërkuar prej kohësh është sigurisht i mirë. Por nëse nuk shkëputen nga Partia e Mjedisit dhe Partia e Majtë, nuk mund të bëjnë përpjekjet afatgjata që duhen.

Banda është bërë terroristët vendas të Suedisë. Dhe ne duhet t’i trajtojmë ata në përputhje me rrethanat dhe t’i kthejmë sigurinë qytetarëve të thjeshtë. Asgjë tjetër nuk mund të jetë më e rëndësishme tani. Sepse pa siguri nuk ka as liri.

Të moderuarit duan të përdorin vetë ligjin terrorist të Suedisë kundër bandave kriminale. Ligjet që ekzistojnë si në Danimarkë ashtu edhe në Finlandë. Anëtarët e bandës duhet të shënohen. Ne duhet t’i dëgjojmë ata dhe të bëjmë vizita në shtëpi. Kushdo që është anëtar i një bande kriminale, por jo shtetas suedez, duhet të dëbohet. Ne do të vendosim zona vizitore dhe dënime të dyfishta për kriminelët e bandave. Dhe kaq shumë oficerë policie – të cilët marrin mbështetje të plotë në punën e tyre të palodhur.

Situata është serioze, por problemet mund të zgjidhen nëse vendosim që viti 2022 do të jetë pika e kthesës që e çon Suedinë në një drejtim më shpresëdhënës.

Suedia duhet të jetë një vend ku prindërit guxojnë t’i dërgojnë fëmijët e tyre në trajnime dhe në shkollë. Aty ku të rinjtë janë të lirë, dhe nuk ka pse të kesh frikë nga bandat kriminale. Dhe ku qytetarët e dinë se shteti qëndron për pjesën e tij të kontratës – jo vetëm me fjalë, por edhe me vepra. Unë do të punoj ditë e natë që pas zgjedhjeve të kemi një qeveri të re që ka aftësinë të ndryshojë zhvillimin dhe të vendosë rendin në Suedi.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s