Kategori
Uncategorized

Enver Bytyci – Ajo qe ndodh sot në Aganistan, ka ndodhur ne Shqiperi ne vitin 1997!

Shkruan, Dr/Enver Bytyçi .

Te gjitha ngjarjet e sotme në Afganistan te kujtojne vitin 1997 te Shqiperise ne anarki. Talibanet afgane marshuan dhe e pushtuan gjithe vendin brenda pak ditesh. Talibanet shqiptare te vitit 1997 „pushtuan nje te treten e vendit“, madje duke e shnderruar ate ne toke te djegur.

Njesoj si sot ne Afganistan, Shqiperia e vitit 1997 ishte e perfshire nga anarkia.

Por jo krejtesisht, kryesisht ne jug te vendit.

Talibanet shqiptare (socialistet dhe aleatet e tyre) e moren pushtetin ne vitin 1997 me dhune.

Ne Afganistan ka filluar hakmarrja, gjithashtu edhe ne Shqiperi ndodhi hakmarrja e talibaneve shqiptare te vitit 1997-1998 kunder demokrateve.

Aeroporti i Tiranes me 1997 i ngjante ne miniature aeroportit te sotem te Kabulit, me nje ndryshim, ne Tirane nuk pati akte terrori.

Por njerezit, sidomos diplomatet, perfshire dhe ata amerikane, iken me cfare munden.

Vetem nje ndryshim kishte viti 1997 i Shqiperise nga Afganistani i vitit 2021:

Ndersa presidenti afgan mori arratine me thesarin e vjedhur me vete, presidenti shqiptar i kohes qendroi ne zyren e tij, madje edhe ne momentet kur selia e tiij u qellua me bresheri automatikesh dhe granatahedhes!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s