Kategori
Uncategorized

Ata që nuk mësojnë nga historia janë të detyruar ta përsërisin atë.

This was Thomas Polgar, the last CIA station chief in Saigon.

Ashpërsia e disfatës dhe rrethanat e saj, megjithatë, duket se kërkojnë një rivlerësim të politikave të gjysmë masave të marra, të cilat kanë karakterizuar pjesën më të madhe të pjesëmarrjes sonë këtu,

pavarësisht angazhimit të fuqisë punëtore dhe burimeve, të cilat sigurisht ishin bujare.

Ata që nuk mësojnë nga historia janë të detyruar ta përsërisin atë.

Le të shpresojmë se nuk do të kemi një përvojë tjetër në Vietnam dhe se kemi mësuar mësimin tonë. Saigon po nënshkruan.

Before being evacuated on May 1, 1975, he sent the final telegraph that read

This will be final message from Saigon station. It has been a long and hard fight and we have lost.

This experience, unique in the history of the United States, does not signal necessarily the demise of the United States as a world power.

The severity of the defeat and the circumstances of it, however, would seem to call for a reassessment of the policies of niggardly half-measures which have characterized much of our participation here despite the commitment of manpower and resources, which were certainly generous.

Those who fail to learn from history are forced to repeat it.

Let us hope that we will not have another Vietnam experience and that we have learned our lesson. Saigon signing

Titulli i shkrimit në origjinal :

Pse shumica e njerëzve besojnë se SHBA humbi Luftën e Vietnamit?

https://www.quora.com/Why-do-most-people-believe-the-US-lost-the-Vietnam-War/answer/D%C6%B0%C6%A1ng-Tr%C3%AD-Nguy%E1%BB%85n?ch=99&oid=303381613&share=5fecfde5&srid=2zoUU&target_type=answer&fbclid=IwAR1MMzr6UpmHI95jKtfnURGCGX0c49AwDmR_a_qwltrbwqqFwKF-FHEc9p8

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s