Kategori
Uncategorized

Talibanët janë super të pasur, një si narkoqeveria shqiptare, parate e tyre vinë nga droga .

Militantët talebanë të Afganistanit janë bërë më të pasur dhe më të fuqishëm që kur regjimi i tyre fundamentalist islamik u rrëzua nga forcat amerikane në 2001, shkruan The Conversation.

Në vitin fiskal që përfundoi në mars 2020, talebanët thuhet se fituan 1.6 miliardë dollarë amerikanë, sipas Mullah Yaqoob, djalit të udhëheqësit shpirtëror të talibanëve të ndjerë Mullah Mohammad Omar, i cili zbuloi burimet e të ardhurave të talebanëve në një raport konfidencial të porositur nga NATO dhe më vonë marrë nga Radio Evropa e Lirë/Radio Liria.

Për krahasim, qeveria afgane fitoi 5.55 miliardë dollarë gjatë së njëjtës periudhë. Unë studioj financat e talebanëve si analist i politikave ekonomike në Qendrën për Studime në Afganistan. Ja nga vijnë paratë e tyre, tregon studiuesi Hanif Sufizada.

Talibanët janë super të pasur - ja ku i marrin paratë për luftën në Afganistan

1. Droga – 416 milionë dollarë

Afganistani përbën afërsisht 84% të prodhimit global të opiumit gjatë pesë viteve që përfunduan në vitin 2020, sipas Raportit Botëror të Drogës të Kombeve të Bashkuara 2020. Pjesa më e madhe e këtyre përfitimeve të drogës ilegale shkojnë për talibanët, të cilët menaxhojnë opiumin në zonat nën kontrollin e tyre. Grupi vendos një taksë prej 10% për çdo hallkë në zinxhirin e prodhimit të drogës, sipas një raporti të vitit 2008 nga Njësia e Kërkimit dhe Vlerësimit në Afganistan, një organizatë kërkimore e pavarur në Kabul.  Kjo përfshin fermerët afganë që kultivojnë lulekuqe, përbërësin kryesor të opiumit, laboratorët që e shndërrojnë atë në drogë dhe tregtarët që e transportojnë produktin përfundimtar jashtë vendit.

Image

2. Minierat – 400 milionë dollarë deri në 464 milionë dollarë

Minierat e xeherorit të hekurit, mermerit, bakrit, arit, zinkut dhe metaleve të tjera dhe mineraleve të rralla në Afganistanin malor është një biznes gjithnjë e më fitimprurës për talebanët. Si operatorët e vegjël të nxjerrjes së mineraleve, ashtu edhe kompanitë e mëdha afgane të minierave, paguajnë militantët talebanë për t’i lejuar ata të mbajnë bizneset e tyre në punë. Ata që nuk paguajnë përballen me kërcënime me vdekje.

Sipas Komisionit të Gurëve dhe Minierave të Talibanëve ose Da Dabaro Comisyoon, grupi fiton 400 milionë dollarë në vit nga minierat. NATO vlerëson se është më e lartë, në 464 milionë dollarë – nga vetëm 35 milionë dollarë në 2016.

3. Zhvatje dhe taksa – 160 milionë dollarë

Ashtu si një qeveri, talebanët taksojnë njerëzit dhe industritë në zonën në rritje të Afganistanit nën kontrollin e tyre. Ata madje lëshojnë faturat zyrtare të pagesës së taksës. Industritë “e taksuara” përfshijnë operacionet minerare, mediat, telekomunikacionet dhe projektet e zhvillimit të financuara nga ndihma ndërkombëtare.

Shoferët gjithashtu taksohen për përdorimin e autostradave në rajonet e kontrolluara nga talebanët, dhe dyqanxhinjtë paguajnë talebanët për të drejtën për të bërë biznes.

Grupi gjithashtu imponon një formë tradicionale islame të taksimit të quajtur “ushr” – e cila është një taksë prej 10% mbi të korrat e një fermeri – dhe “zekat”, një taksë e pasurisë prej 2.5%. Sipas Mullah Yaqoob, të ardhurat nga taksat – të cilat gjithashtu mund të konsiderohen si zhvatje – sjellin rreth 160 milionë dollarë në vit.  Meqenëse disa nga ata që tatohen janë kultivues të lulekuqes, mund të ketë një mbivendosje financiare midis të ardhurave nga taksat dhe të ardhurave nga droga.

4. Donacione bamirësie – 240 milionë dollarë

Talibanët marrin kontribute të fshehta financiare nga donatorët privatë dhe institucionet ndërkombëtare në të gjithë globin.

Shumë dhurime për talibanët janë nga bamirësi dhe fonde private të vendosura në vendet e Gjirit Persik, një rajon historikisht simpatizues i kryengritjes fetare të grupit. Këto donacione arrijnë nga 150 milionë dollarë deri në 200 milionë dollarë çdo vit, sipas Qendrës Afganistane për Kërkime dhe Studime Politike. Këto organizata bamirëse janë në listën e grupeve të Departamentit të Thesarit të SHBA si financuese të terrorizmit.

Qytetarët privatë nga Arabia Saudite, Pakistani, Irani dhe disa vende të Gjirit Persik gjithashtu ndihmojnë në financimin e talibanëve, duke kontribuar me 60 milionë dollarë të tjerë në vit në Rrjetin Haqqani të lidhur me talebanët, sipas agjencive amerikane të antiterrorizmit.

Image

5. Eksportet – 240 milionë dollarë

Pjesërisht për pastrimin e parave të paligjshme, talebanët importojnë dhe eksportojnë mallra të ndryshme të përditshme të konsumit, sipas Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Filialet e njohura të biznesit përfshijnë kompaninë shumëkombëshe Noorzai Brothers Limited, e cila importon pjesë makinash dhe shet automjete të montuara dhe pjesë këmbimi të automobilave.

Të ardhurat neto të talebanëve nga eksportet mendohet të jenë rreth 240 milionë dollarë në vit.

Kjo shifër përfshin eksportin e lulekuqes dhe mineraleve, kështu që mund të ketë mbivendosje financiare me të ardhurat nga droga dhe të ardhurat nga minierat.

6. Pasuritë e paluajtshme – 80 milionë dollarë

Talibanët kanë prona të paluajtshme në Afganistan, Pakistan dhe vende të tjera potencialisht, sipas Mullah Yaqoob dhe TV pakistanez SAMAA. Yaqoob tha se të ardhurat vjetore të pasurive të patundshme të NATO -s janë rreth 80 milionë dollarë.

7. Shtete të veçanta

Sipas raportimit të BBC -së, një raport i klasifikuar i CIA -s vlerësoi në vitin 2008 se talebanët kishin marrë 106 milionë dollarë nga burime të huaja, veçanërisht nga shtetet e Gjirit.

Sot, sipas burimeve të shumta amerikane dhe ndërkombëtare, qeveritë e Rusisë, Iranit, Pakistanit dhe Arabisë Saudite besohet se financojnë talebanët. Ekspertët thonë se këto fonde mund të arrijnë deri në 500 milionë dollarë në vit, por është e vështirë të vendosësh një shifër të saktë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s