Kategori
Uncategorized

KËNGA E LAMTUMIRËS. Lefter Çipa.

U largua Lefter Çipa, princi i polifonisë shqiptare, Nder i Kombit.

KËNGA E LAMTUMIRËS
Lefter Çipa


SHPIRTI IM NË AMANET
Ikinën zogjtë, ika unë,
Lamtumirë o miq e shokë!
Do shkoj atje ku kam punë,
Do shkoj në një tjetër botë.
Ndaj mos pyesni për mua,
Se kështu kanë ardhur kohët,
Do largohem dua s’du,
Dhe lundër do të bëj lptët.
Andej do të jem për vite,
S’dihet sa vite do largohem?!
Veç mos më thoni që vdiqe,
Se një ditë, prapë do kujtohem
Do kujtohem të vi prapë,
Tu takoj me ju të çmallem,
Dhe në mbetsha m’atë anë
Do ngjallem, për ju do ngjallem.
Dhe një mal të kem mbi vete ,
Do të kem një mal me gurë,
Shpirti im me amanete,
Do vi shpejt të puth flamurë.
Të shikoj shtizën e lartë,
Që kanë merak kurbetëllinjtë,
Prandaj shokë do të vi prapë,
Do vi prapë, … ndonjë ditë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s