Kategori
Uncategorized

Per te qeshur dhe per te qare !

Nga Naim Hajdari

Tema me qesharake eshte
Leskoviku para dhe pas zhvillimit te bujshem me mijera e mijera qytetare Leskoviqare me udheheqesit e ndritur te Partise Socialiste …..me falni ju lutem me me me me …..

▪️ore po ky me zyze kush eshte !?? Se po me habit !? Disa ngrehin supet ne shenje se nuk e njohim !? Ose qeshin, ata qe e njohin e presin te veshe ndonje fustan dhe mbajne koken nga dera se mos vjen Bes Sallaku …,e nja dy a tre , nja dy a tre them se Leskoviku i madh i Jani Vretos ka mbetur jetim po edhe ata e ato pak qe kane mbetur perpiqen te ruajne …qytetarine e lashte e krenare te vet ketij vendi ..Te Zylftar Podes e Faik Konices por qe Melesini i vrenjtur i veshtron me pezmatim dhe me keqardhje duke u menduar mundimshem e pyetur gjithkend …Ku jane .!?

▪️Ku jane Burrat ..Grate madheshtore ashtu sic e thote edhe kenga , po mire vazhdon te pyese ne heshtje ! ? Po te rinj !! Femije !! Qe luajne hareshem ,e kacaviren vreshtave me rrush si kenga e kanarinave ne pranvere ….mendueshem i kthen kete pergjigje vetvetes nisur nga ajo qe shikon e ka pare qe kur eshte krijuar bota ne dallge te qeta e te furishme e qe smundi ta lekunde asnjehere riperteritjen e ketij Qyteti historik me burra .gra e femije te mrekullueshem e te harreshem ..E per keta femije ka menduar vizita e ``` Krye rilindasit kolanjar ``` e 'mo ky ky me syze qe te gjithe Ju qe u habitet dhe prisnit te vishte fustan dhe qe tu bente per te qeshur per tu hequr sadopak trishtimin qe ju ka mbuluar keto kohe dhe qe me se miri e shpreh dhe Melesini i lashte ......ky po po ky me zyze ....eshte Kryetari i Komitetit Ekzekutiv Kolonje ....edhe Kryetari i Rilindjes Kolonje po per arsye modeste sot ne kete takim eshte per tjeter qellim qe ju te nderuar te mos e keqkuptoni se eshte per fushate elektorale se ju ate thoni vetem shyqyr qe erdhen Zgjedhjet dhe filluan minjte te levizin sepse ata dhe vetem ata e ndjejne te paret kur Anija po mbytet ..apo seshte keshtu ..dhe per te vazhduar ate panorame brilante qe po shohim ..

ky mo po po ky me syze cfare pune ben tamam ky mo !? Kryetar i Komiteti Ekzekutiv !! Eeeee .....po me duket i madhi i ``Rivdekjes ``` o me falni se kete e dini te gjithe Ju Kolonjaret e sidomos Leskoviqaret ...ky mo po ia themi sic i pelqen vetem ketij e disa larove qe i vijne pas e pa mend ne koke ......se sot ska ardhur per fushate …ka ardhur si Drejtor i deleguar i Drejtorise arsimore per te diskutuar .,te jape dhe te marr nga keto ..arritjet dhe sukseset nga fitorja ne fitore …Ne simpozium u trajtuan tema interesante …qe u perfaqesuan nga te gjitha punonjeset e arsimit per zonen e Leskovikut ..ne takimin me mbreslenes ku nje pjese e madhe ishin te mirepritura nga takimi frytdhenes …..Prinder – mesues – dhe delegate te perfaqesuar nga vete Drejtuesi i Zyres arsimore ne kete rast ky mo ky me syze .,,

Ore po ky eshte Çucka mo ia pret dikush …mo po çthua !? Cpune ka ky mo ky me syze ne takimin mesues- prinder ..nxenes ska ?edhe prinderit jane prinderit e mesueseve ..emo nja tre a kater cope me gjithe prinderit e tek tuk ndonje nga keta qe kane ne pune ashtu tip fillorojci si Deda po ohu ..si i katandisi Rilindja keta asgje smbaj mend ..thote i perlotur nje plak qe degjon biseden ….jo mo xhaxhi eshte takim madheshtor i PS ….cme can koken ..une kam 30 vjet me PS ...epo jane keta Rilindasit ia preu dikush ...po nga qe ishin gjithsej tete e pakush e tha edhe ky i PS -se po sishte ne takim sepse ishte vertet i PS dhe pastaj sishte as prinder i asnje nga mesueset qe ishte ne takim ...dhe ashtu vazhdoi ...do shkojme te pime nje kafe ...sa te zhduken keta te Rilindjes me gjithe kete me syze ,.e mo po po ky me syze ...I PS-se mo ...me pune Kryetar Komiteti ,,, Kryetar PS je -c``ja fut kot me thote plaku i PS - se i Rivdekjes thuaj ....e e ja priti tjetri po edhe Drejtor i Arsimit .....eeeee po kete thuaj qe kish takim me arsimtaret po prinderit cdeshen !?

Po ketu s`kan mbetur as femije ….nje femije kane caktuar per 4 -mesuese …mesueset e shkreta c’heqin per ate rroge … E po pastaj …..ky mo ky me syze po po ky e po si i thone Çucka i Noc rrokut …do vije dhe here te tjera ..po si Drejtor i Policise jo per fushate po per krimin e organizuar …po hidhen para te pista per kulla ne Lashove …dhe do ti hetoje personalisht….po po sa detyra paska bre …..epo ka none te madhe dhe i ben te gjitha ….merret me pune ky e jo si tjeret vetem me fushata ….

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s