Kategori
Uncategorized

Dita e kujteses te viktimave te Holokaustit.


Miq, sot njerezit e lire ne mbare boten perulen me nderim te thelle para kujtimit te mbi gjashte milione viktima hebrenj, te cilet per shkak te etnise dhe besimit te tyre u grine nga nazistet dhe bashkpuntoret e tyre ne plojen me mizore qe Europa ka njohur ne kohra.

Ne shqiptaret kemi dy arsye madhore per te kujtuar dhe nderuar me shume se sa çdo komb tjeter viktimat e Hollokaustit.

Se pari, ne vitet e gjahut me te eger te nazisteve dhe bashkepuntorve te tyre kunder hebrenjve, Mbreti Zog por edhe qeverite shqiptare te viteve te luftes, qytetaret e thjeshte shqiptar bene gjithçka kishin ne dore per shpetimin e hebrenjve nga gjahtaret e tyre xhelat duke na lene keshtu nje trashegimi qe ben dhe do te bej krenar çdo shqiptar.

Se dyti, pas hebrejve ne jemi kombi i cili qe nga mesi i shekullit 19-te gjer ne fundin e viteve 90 te shekullit qe kaloi perjetuam barbari dhe genocide e krime monstruoze kunder njerezimit nga te huaj dhe rregjimi komunist i Enver Hoxhes, Hitlerit shqiptar te Pasluftes se Dyte Boterore, te cilat njelloj si ploja naziste qe synonte shfarosjen e hebrejve kishin si qellim spastrimin etnik dhe zhdukjen e shqiptareve.

Nderim kujtimit te viktimave te Hollokaustit dhe te gjithe atyre qe per shkak te etnise, rraces, besimit fetar, bindjeve politike humben ne kohra jeten e tyre! sb

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s