Kategori
Uncategorized

Prekni këto pika në dorën tuaj – lehtëson dhimbjen në vetëm disa minuta

Pikat e presionit në dorë

Ndonjëherë kam dhimbje në vende të çuditshme dhe zakonisht nuk e di pse. Unë nuk kam rrahur veten ose diçka të tillë, thjesht më dhemb krejt papritur.

Zakonisht është një dhimbje koke por mund të ndikojë edhe në zona të tjera të trupit.

Ndonjëherë marr një ose dy Alvedon, por nëse mund ta shmang atë, padyshim që ndihet më së miri.

Fillova të kërkoj alternativa për qetësuesit e dhimbjeve dhe zbulova se nëna e shoqes sime punonte si refleksologe.

Refleksologjia, si akupunktura, përfshin shtypjen e pikave të ndryshme në trup për të lehtësuar siklet në vende të tjera.

Refleksologjia erdhi në Suedi në vitet 1970 dhe është një formë e mjekësisë alternative dhe përfshin trupin që ndahet në zona të ndryshme.

Në rast të çekuilibrit në trup, zonat e ndryshme reagojnë nga hidhërimi, atëherë ju stimuloni një pikë të ndërlidhur me zonën, dhimbja mund të qetësohet ose të zhduket plotësisht.

Shumica e pikave janë të vendosura në këmbë, duar dhe veshë.

Duke shtypur ose stimuluar pika të ndryshme në dorë, ju mund të ndikoni në organe të ndryshme në trup.

Këtu janë 4 këshilla të thjeshta që mund t’i provoni vetë në shtëpi, nëse nuk keni forcën për të shtypur për një kohë të gjatë, mund të merrni një kapëse rrobash dhe t’i bashkëngjiteni pikës në të cilën dëshironi të ushtroni presion.

 1. Ulni tensionin në kokë dhe qafë.
 2. Gjeni pikën më të butë në fundin e gishtit të mesëm. Shtypni me gishta ose thonj.
 3. Dora e djathtë nëse keni dhimbje në anën e djathtë dhe dora e majtë nëse keni dhimbje në anën e majtë. Nëse keni dhimbje në të dy anët, mund të shtypni ose masazhoni të dy gishtat e mesëm.
 1. Ulja e përzierjes dhe sëmundjes së lëvizjes
  Nëse ndiheni keq, ose keni sëmundje të lëvizjes, mund të stimuloni pjesën e mesme të gishtit unazor, të shtypni ose masazhoni në atë pikë derisa të përzihet ose zhduket plotësisht.
 1. Zvogëloni dhimbjen e veshit
  Nëse vuani nga dhimbja e veshit, mund të shtypni pjesën e poshtme të gishtit unazor ose gishtit të vogël.
 1. Ulja e dhimbjes së fytit.
  Nëse filloni të merrni një dhimbje të fytit, ajo është lëkura midis gishtit të madh dhe gishtit tregues që dëshironi të shtypni. Por tamam në skajin më të largët të lëkurës, nëse shtyheni pak më tej, është në vend të ezofagut që ju kuroni.

Kjo është një formë e mjekësisë alternative dhe hulumtimi është i paqartë. Disa njerëz mendojnë se metoda siguron lehtësim të mirë të dhimbjes dhe të tjerët jo.

Por mos harroni se gjithmonë duhet të shkoni te mjeku nëse keni shumë dhimbje ose probleme serioze.

Tryck på dessa punkter i handen – lindrar smärta på bara några minuter

Tryckpunkter i handen

Ibland får jag ont på konstiga ställen, och jag vet oftast inte varför. Jag har inte slagit mig eller något sådant, det gör bara helt plötsligt ont.

Oftast är det huvudvärk men det kan även drabba andra områden i kroppen.

Ibland tar jag en Alvedon eller två men kan jag undvika det så känns det självklart bäst.https://ae382b7833aaaa8de2de4259197c1420.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html?n=0

Jag började söka lite efter alternativ till smärtlindrande medicin och kom på att min kompis mamma jobbat som zonterapeut.

Zonterapi går likt akupunktur ut på att trycka på olika punkter på kroppen för att lindra besvär på andra ställen.

Zonterapin kom till Sverige på 1970-talet och är en form av alternativmedicin och går ut på att kroppen delas in i olika zoner.

Vid obalans i kroppen reagerar de olika zonerna med att ömma, stimulerar du då en sammanlänkad punkt till zonen kan smärtan avta eller försvinna helt.null

De flesta punkterna sitter på fötterna, händerna och öronen.

Genom att trycka eller stimulera olika punkter i handen kan du påverka olika organ i kroppen.

Här har du 4 enkla tips du kan testa hemma på dig själv, orkar du inte trycka under en längre tid kan du ta en klädnypa och fästa på punkten som du vill applicera tryck på.

1. Minska spänningar i huvud och hals

Hitta den mest ömma punkten längst ut på långfingret. Tryck med fingrarna eller med naglarna.

Höger hand om du har ont på höger sida och vänster hand om du har ont på vänster sida. Har du ont på båda sidor får du trycka eller massera båda långfingerspetsarna.

2. Minska illamående och åksjuka

Om du mår illa, eller blir åksjuk kan du stimulera mittendelen av ringfingret, tryck eller massera på punkten tills illamåendet minskar eller försvinner helt.

3. Minska öronvärk

Lider du av öronvärk så kan du trycka på den nedre delen av ringfingret eller lillfingret.

4. Minska halsont

Börjar du få ont i halsen så är det huden mellan tumme och pekfinger du vill trycka på. Men bara precis längst ut på huden, trycker du lite längre in är det istället matstrupen du behandlar.

Detta är en form av alternativ medicin och forskningen är tvetydig. Vissa tycker att metoden ger bra smärtlindring och andra inte.

Men kom ihåg att du alltid ska gå till doktorn om du har mycket ont eller allvarliga besvär.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s