Kategori
Uncategorized

Ja kush është personi i dyshuar që kreu atentatin ndaj Ahmet Krasniqit.

Vrasësit ia kanë paguar 250 000 DM (marka gjermane). Kjo shumë marramendëse për kohën e atëhershme,

Urdherdhenesit dhe pretekskrijuesit e vrasjes së kolonelit Ahmet Krasniqi, për shërbimin e kryer, vrasësit ia kanë paguar 250 000 DM (marka gjermane). Kjo shumë marramendëse për kohën e atëhershme, vrasësit Feriz Kërnaja i është dorëzuar nga njëri prej komandantëve kryesor të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së

Sipas disa raportimeve nga mediat muaj më parë, personi i dyshuar për atentatin e 21 shtatorit të vitit 1998, në kryeqytetin e Republikës së Shqipërisë, ndaj kolonelit Ahmet Krasniqi, është Feriz Kërnaja.

Gjithashtu, aty u raportue se

.

Lidhur me Kërnajën, gazeta “Bota sot”, kishte mësuar se ai kishte qenë i burgosur, ndërsa kjo figurë ishte bërë e njohur pasi që gjatë gjithë asaj periudhe sa kishte qëndruar në burg, ky i fundit shoqërues dhome kishte pasur ish-liderin e Parisë Socialiste, Fatos Nano.

Feriz Kërnaja gjithashtu ishte njohur edhe si një kundërshtar i madh politik i liderit të Partisë Demokratike, Sali Berisha.

Ministri i Mbrojtjes në Qeverinë e Kosovës në egzil Kolonel Ahmet Krasniqi u vra pabesisht, më 21 shtator 1998.

Keshtu shkruan Gazeta Bota Sot ne Kosovë

https://www.botasot.info/aktuale-lajme/1158584/ja-kush-eshte-personi-i-dyshuar-qe-kreu-atentatin-ndaj-ahmet-krasniqit/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s