Kategori
Uncategorized

Berliner Illustrirte Zeitung: Kryengritësit shqiptarë të kapur robër dhe të lidhur me zinxhir nga turqit dërgohen në burgun e Shkupit

Gazeta gjermane Berliner Illustrirte Zeitung, në vitin 1912 boton një foto të Shqiptarëve të kapur robër nga turqit dhe në pranga dërgohen në burg nëpër rrugët e Shkupit në vitin 1912, shkruan FM Images.

Kryengritja e shqiptarëve (arnautëve) kundër sundimit osman. Në foto shihen shqiptarët të lidhur me zingjirë. Këto arrestime pasuan mbas kryengritjës së shqiptarve për shkak të paknaqësive të krijuar nga sundimi Osman

Kryengritjët shqiptare janë udhëhequr nga Hasan Prishtina, Isa Boletini, Bajram Curri, dhe Idriz Seferi, ku kulmuan me çlirimin e Shkupit në vitin 1912./FMimages.net/Der Aufstand in Albanien: Transport gefangener albanischer Rebellen, die mit eisernen Ketten aneinander gefesselt in das türkische Militärgefängnis von Uesküb gebracht werden.(Eingeschränkte Rechte für bestimmte redaktionelle Kunden in Deutschland. Limited rights for specific editorial clients in Germany.) Albania, history: Uprising of albanians (arnauts) against ottoman rule. Captive arnauts in chains are led to the prison throught he streets of Ueskueb (Skopje) Summer 1912 (Photo by ullstein bild/ullstein bild via Getty Images)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s