Kategori
Uncategorized

Reagon Majori Ramabaja, Kundërshton Shkarkimin E Vjosa Osmanit!

I nderuari kryetar i Gjilanit dhe nenkryetar i LDK-se zoteri Lutfi Haziri

Zevendesimin e Vjosa Osmanit ne pozita udheheqese te LDK-se me Avdullah Hotin ”shkarkimi i saj nga keto pozita ne heshtje” e kerkojne vetem ata te cilet S’ja done te miren LDK-se, e cila ka rrezik te perqahet dhe ndahet ne ate permase qe votuesit do e perkrahin Vjosen, ndersa udheheqesia e LDK-se do te ndeshkohet dhe ne zgjedhjet e radhes do te peson renje ne perqindje dhe eshte veshtire ta mbaje vendin e dyte po si me Vjosa Osmanin e cila ishte kandidate per kryeminister ne zhdjedhjet e fundit te 6 tetorit 2019. Fundja edhe gjate kohes kur ishte ne jete presidenti historik Dr. Ibrahim Rugova kishte pas perplasje dhe kundershtime ne LDK, por qe presidekti asnjeher nuk ishte perjashtues, duke kerkuar qe mos te largohen nga ky subjekt per hir te bashkimit dhe proqeseve nepermes te cilave kalonte vendi, edhe pse me deshiren e tyre, por pa perjashtime disa u larguan. S’jame i njoftuar me permbajtjen e letres te cilen ua ka derguar Mustafa anetareve te keshillit te pergjithshem, por te largohet nje aktiviste nga pozitat qe mbane ne LDK, ne kohen e krizes pandemike ku virusi korona po merr nje hov dhe kahje tjeter duke u rrit numri i te infektuarve eshte jo e qelluar. Fillimisht jame i mendimit se pari duhej te shqyrtohej ne komisionin statutar, por qe se permendet statusi i LDK-se neni 13, pa ndonje debat ne keshillin e pergjithshem te kerkohet votimi nepermes postes elektronike eshte rast dhe praktike e pa pare per LDK-ne si parti ku thuhet se ka: ”nje demokraci te mbrendshme, duke respektuar mendimin ndryshe”. Te gjitha keto qojne uje ne mullirin e kundershtareve politike te cileve kurr sju ka konvenuar nje LDK e forte, sepse me kete humbin ambicjet per te ardhur ne pushtet, por qe krijojne situata te jashtezakonshme per ta perqar e ndare subjektin politik i cili ne te gjitha fazat e kalimit te shoqerise sone ishte dhe mbeti subjekt shtetformues. Apeloje te mendja e shendosh dhe racionale e perfaqesuesve dhe anetareve te keshillit te pergjithshem dhe kryesise se LDK-se qe te jene te permbajtur dhe ta kalojne edhe kete krize te radhes me menquri dhe dinjitet. LDK-ja s’duhet te jete perjashtuese, por bashuese e mendimit dhe ideve te ndryshme e cila permban nje kolorit, mozaik mendimesh, te tilla me te cilat ne fund te fundit dalin fitues te gjithe dhe me kete fiton edhe Kosova.

Major Nazif Ramabaja

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s