Kategori
Uncategorized

KILOMETRAZHI ZERO!

Bedri Hoxha/

Ngjitem ,zbres
kacavirrem perseri ne muret e shpreses!
Nje kitare me tinguj zemre imitoj,
nje kenge me ritmin e merzise,
gervishti shpirtin ne pendim!
Uleras ne heshtje me forcen e ndjenjes !
Kafshoj buzet e djegura per nje puthje,
mekatit i tregoj lakuriqesine time!
Le t’i shkoj altarit pa frike
nese me gjykon per dashurite e falura
per dashurite e nxehta qe jap.
Sa desha te jetoja ne pyll dashurish!
Atje te humbas mes tyre.
Te humbas si dikur ,
Si tani ne endrra shpresash ,
Zhytem ne dilema , vyshkem!
Nje qiri premtimesh ndizet,
Ngrohem sadopak me flake te dobet!
Me ze te mekur therras
O dashuri ,o mall, o vullkan endrrash !
Jepi grushtin me te forte vajtjes,dilemes
Shumezoje me zero kilometrazhin!

Nje fije shprese

O mall ,o zjarr i fshehte ,o ferr, o parajse,
uluni shtruar ne kete shpirt.
Ti mall me shkaterro mendjen time.
Ti zjarr ma digj zemren e lenduar
O ferr me merr edhe pa faj !
O parajse qendro ne syte e shpreses ,
beji drite jetes se erresuar!
Pishtar i ndezur buzeqeshja ,
loti i nxehte shuan shpirtin e vuajtshem rende!
O shenjtor lutu per kete shpirt sonte ,
dua te dorezohem mes drithmash emocionesh edhe pse zagushia e vetmise po me mbyt !
Kam ftohte ,dridhem ,
o djall ma ngroh kete trup,
nese ke uri me ha ,
me ha ti shpetoj tortures
varur me fije shprese!!

Mos me lesho !

Ti them te gjitha zoti im,
Nuk te fshihem ,
Betohem !
Zemren lakuriqe ta jap pa e njollosur,
Te jam betuar ,te betohem ,
Jam akoma ulur ne gjunje ti te me besosh,
Jam ne duart e tua , ne besimin tend
Jam i yti zoti im,

Po me leshove?

Ah ,po me leshove ,
Kete zemer te njollosur ta le ne doren tende,
Nuk je me zot, as shpetimtari im!
Ja , ulem ne gjunje si dite e premte,
Jam ne besen tende,
Lutem ne pergjerim!!!
Me beson?
Tunde nje shami jete!!

Nene, si me je?


Une marr fryme prej teje! Po ti nene? Sa doja te dija per bukurite e parajses… Ne endrra me tregon qe jeton ne shtepi te pafundme, te stolisur me gjithcka te bukur, me tregon per mrekullite qe te rrethojne! Shume here me flet per jeten tende, per durimin tend dhe fjalet e tua te embla! Edhe pse thinjat ma zbardhen catine, ti me perkedhel njesoj si femije ! Sa me mungon ajo jete, buka e lyer me pika vaji buzeqeshja e pandalur rrobat e arnuara por lumturia rrinte ne shpirt! Tashme kam rroba te bukura , lumturia mbeti rrugeve te emigrimit, u gris , u kalb, e varur ne gjemba shpresash! Buken s’e ha me pika vaji, por pjatat mbushur plot! Ah pa shije ,dora s’e mban , duket sikur helm po merr! Me mungon dora jote nene, gatimi me shkarpa e saç, me mungon ngrohtesia e zjarrit , prane oxhakut ndezur mengjeseve te ftohta, nje lekure shtruar prane me merakun tend ! Buzeqeshja jote e embel ne cdo cast me falte lumturine dhe parajsen bashke… Tashme jetoj ne vila e komoditete, ne zjarr qe ndizet vet tryeza mbushur plot, s’kam buzeqeshjen tende, shpirti dhe jeta ime ,si ene e zbrazur bosh! Ah kjo buzeqeshja jote!!!

Atdheut n’ gegenisht

Atdheu im, e shkreta ame!
Dje po kjajshe se isha smun, E sot s’po kja qe m’ke braktis n’rrug ? A s’po mendon se do mbetesh Nan pa fmi?

A nin pak dhimbje n’kraharorin tan?
Fmit e tu si… Më shumë zogjte e korbit t’jan shperda Ty s’po ta nin, as nuk po nihesh, Nuk po qesh, as nuk po kja!

C’ka me ba ti me m’ besue
se c’ka po heq ky shpirti em ?! A m’ke ble , a m’ ke birsue? Kallzo, hapma deren ,qoft per mir ,a per keq!

Desha me t’ mallku e zani s’po m’del,
Djersen qe e ka derdh i pari,mos me shkel,

Ti nane e mire ,e keqe ,shtrig me kon,
E di qi m’ke harru, nuk po m’kujton, Nanen s’mujnesh me e ndrru, se asht e metet nji, e nji ashtu me t’njojten dashuri un te du!!

Atdheu im, e shkreta ame!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s