Kategori
Uncategorized

Mos e pyet sa me ka ecur- tha Gomari, kur njerzit më zgjodhë të parë.

Gaqo Çyfeku/

Kjo statuje eshte simbolizim i perralles se Ezopit 2500 vjet me pare; PROFESOR – POLITIKAN

Nje kale, nje lope dhe nje gomar hyjne ne nje qytet dhe e lene me fjale qe pas 1 viti do takohemi ketu tek ky vend.

Kthehet i pari kali dhe shikon qe po vinte lopa. E dobesuar, dhembet i kishin rene, e shtremberuar.

He moj moter- i thote kali..dukesh shume paske vuajtur!

  • mos me pyet o vlla. Njerezit qenka shume pa respekt : me shiten dore me dore cdo 3 muaj , qumeshtin ma merrnin ushqim sme jepnin, me ciftuan me nje tjeter me vune kularin ne qafe te punoja tokat, me trajtonin si mos me keq. Shyqyr qe ika prej andej.
  • edhe une tha kali, kerceva gardhin e ika shpetova koken, me vinin nje hekur te dhembet, me hipnin me rradhe, me berrtisnin te vrapoja dhe sa me shume vrapoja aq me shume me qellonin, ushqim sme jepnin..

Duke qare hallet aty po afrohej gomari..gjithe tangarllik, qimja i shkelqente, i shndriste fytyra dhe ish shendoshur e zbukuruar. Po ti o vlla..i thone..cne kaq i lumtur dhe i shendetshem?

Mos e pyet sa me ka ecur- tha Gomari

Kur u ndame..une hipa ne koder dhe fillova te pellisja..sa me shume pellisja..aq me shume mblidheshin njerezit,

filluan te me sjellin gjera te mira per te ngrene..une vazhdoja me fort..u mblodh gjysma e qytetit..pastaj njezeri vendosen te me zgjidhnin të parin e tyre në qeveri kryetar..u bera kryetar pushtetar i madh dhe pellisja gjithe qef, te gjithe më duartrokisnin.

Po mire: i tha kali..nuk e moren vesh ata qe ti ishe gomar?

Gjysma e kuptuan ;- i tha gomari- por skishin me bythe me ia thene gjysmes tjeter !Mihal Naça‎.

Fotot jane te wortdpress.com

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s