Kategori
Uncategorized

Një grusht dhe* nga Kosova do deshe.

Kushtuar mësuesit të parë të shkollës shqipe në Selanik. Patriotit Dashmir Zaçe.

Bujar Muçaj

Një nga amanetet e Dashmir Zaçes

Një grusht dhe* nga Kosova do deshe,

kur nga kjo jetë do shkoje në tjetër jetë. ish dhimbje Kosova, buza që s’qeshte, dhimbja e dhimbjës mbirë në njëqind vjet.

Shkove e urove për lirine e mbriturr,

e puthe ,u përkule para nënlokes flokëthinjur, ”Kosovë! Me endrën e lirisë tënde jam rritur, një grusht dhe më fal kur të kem ikur….”

E sollën shokët e atyre viseve një ditë tetori,

fli i qetë nën atë dhe që fort e deshe… Dhe ne do të kujtojmë e të mendojmë sa herë, duke shpërndarë gjithandej, mirësi e buzëqeshje….

* Bekim Kelmendi e çoi në vend këtë amanet të tij

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s