Kategori
Uncategorized

Fshati digjet kurva krihet!

Nga Gjergj Hani, ilsh i dëuar politik

FSHATI DIGJET E KURVA KRIHET!

Plini i vjetri ka thene se qeverisja eshte art!

Po dikush duhet ti thote Rames se nuk ka te beje me artet vizive.

Se eshte thjesht nje menyre te theni, ku per art nenkuptohet aftesia e gjetjes dhe mbajtjes se ekuilibrave shoqerore.

Garantimi i sigurise sociale duke garantuar mirqenien e popullsise, e jo shtetin policor!

Efikasiteti ne individualizimin e problemeve dhe zgjidhjen e tyre, e jo reflektimin e problematikave ne qeverisjet e shkuara. Aplikimin dhe garantimin e drejtesise sociale e jo trumbetimin e nje barazie qe ka rezultuar te jete nje eksperiment i deshtuar, nga i cili shqipetaret nuk po e marrin dot vehten akoma,e sigurisht do te duhet akoma shume kohe per te mbyllur ato plage.

Krijimin e ruajtjen e nje atmosfere te qete e solidare me shtresat ne nevoje, e jo nje taksim te verber qe rrenon ekonomine. Garantimin per te gjithe qytetaret te sherbimit shendetesor baze e jo privatizimin e laboratoreve mjekesore.

Rishikimin ne rritje per pensionet e pleqerise e jo liberalizimin e cmimeve te tregut qe nuk rrespektojne asnje cmim tavan.

Pra,e pare ne kete prizem, natyrisht qe qeverisja eshte art, dhe art i veshtire, ndaj te cilit nuk mund te justifikohesh duke u fshehur pas deshirave, qe mund te jene te mira, por te shoqeruara nga paaftesia per ti vene ne jete shendrrohen ne nje grope te zeze, qe sado te perpiqesh nuk arrin dot ta fshehesh pas pallatesh me shigjeta e fasadash mjerane, pas se cilave mjerimi merr jete njerezish!

Gjergj Hani

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s