Kategori
Uncategorized

Tani vrasësit e hallexhinjve do jenë me imunitet juridik.

Tani hallexhinjtë që ikin per nje cope buke jo vetëm do dhunohen si dikur, por ndaj tyre do perdoret edhe forca e armës se policisë nderkombetare në kufij apo dhe….

E them hallexhinjte sepse boset e krimit, trafikantet miq dhe bashkpuntore te qeveritareve nuk kane nevoje te ikin malit drejt greqise apo permes detit drejt Italise per nje cope buke…. ata levizin me pashaporta sherbimi apo diplomatike…. pushteti per ta interesohet tju nderroje emer dhe mbiemer duke i ruajtur keshtu nga drejtesia dhe interpoli.

Trafikantet miq te qeveritareve pervese, e cajne detin mesper mes me tonelata droge pa ju bere syri terr per askend….. ata paguajne gjithshka, ata blejne voten dhe sjellin krim qeverite ne pushtet…….ata jane hijet e nates ne zyrat qeveritare dhe sidomos ne ate kryeministrore.

Vrasesit me pagese qellojne me porosi pa ju dridhur dora kundershtaret e krimit te organizuar dhe trafikut…. gjyqtarët, komisaret e policise ne mes te rruges, ne mes te Tiranes, ne mes te mejdanit dhe ky shtet palaco nuk di gje……. ky kryeminister i pa pergjegjshem qesh dhe ironizon te vraret.

Shqiptaret e shkrete perballe dy alternativave vrastare.

Kuvendi i Shqipërisë filloi diskutimin për miratimin e një marrëveshjeje ndërkombëtare të pazakontë, e cila do t’i japë të drejtë oficerëve nga Agjencia e Rojës Bregdetare dhe Kufirit Europian të veprojnë në territorin shqiptar “me kompetenca ekzekutive”.

Marrëveshja, e cila u publikua në faqen zyrtare të Kuvendit të Shqipërisë, përcakton se oficerët do të mund të ushtrojnë kompetenca në territorin e Republikës së Shqipërisë dhe në raste të veçanta, Shqipëria mund t’i ngarkojë të veprojnë në emër të saj.

“Gjatë kryerjes së detyrave dhe ushtrimit të kompetencave të tyre, anëtarët e ekipit do të autorizohen të përdorin forcën, duke përfshirë armët e shërbimit, municionin dhe pajisjet, me pëlqimin e Shtetit Anëtar të origjinës dhe Republikës së Shqipërisë,” thuhet në marrëveshje.

“Anëtarët e ekipit gëzojnë imunitet nga juridiksioni penal i Republikës së Shqipërisë në kuadrin e akteve të kryera në ushtrimin e funksioneve zyrtare të anëtarit të përmbushura në përputhje me planin operacional,” shkruhet më tej në marrëveshje.

“Anëtarët e ekipit do të gëzojnë imunitet nga juridiksioni civil dhe administrativ i Republikës së Shqipërisë në lidhje me të gjitha veprimet e kryera prej tyre në ushtrimin e funksioneve të tyre zyrtare sipas planit operacional,” vijon më tej marrëveshja.

Azilkërkuesit shqiptarë u kthyen në shqetësim të vazhdueshëm për disa vende Europiane në vitet 2015 e 2016, ku dhjetëramijëra shqiptarë dorëzuan aplikime për azil në vende të ndryshme, kryesisht Gjermani e Francë.

Numri i kërkesave për azil ka rënë gjatë dy viteve të fundit, por shqetësimi vijon të mbetet për shumë vende anëtare.

Marrëveshja do të jetë në fuqi për një afat të pacaktuar./BIRN

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s