Kategori
Uncategorized

‘DASHURI NË MORG’

Mina Caushi997080_726694700751587_6468108087885110338_n

Eli shkonte gjithmonë tek e motra,.ato ishin shumë të lidhura,.por kohët e fundit,..sikur e donin njëra tjetrën më shumë,ndoshta pse edhe hallet që po kalonin ishin të tilla.

Sa vinte Eli aty shtëpia gjallërohej se ajo ishte tolerante,.sidomos me fëmijët.
Dilni u thoshte ajo, dilni të luani po kujdes nga makinat mos dilni në rrugë,
.Mos i thosh, Zana mos mi mëso kështu,,,
eme leri sa të llafosim sekretet pastaj i fusim brënda të siguroj se për kaqë nuk do ti gjejë gjë.,,
E mirë bindej Zana pa më thuaj ç’ të reja kemi,.dhe ja fillonin,,, njëra histori më e bukur se tjetra.
Orët kalonin sa fëmijët ktheheshin në shtëpi vetë pa i thërritur ato,..!
Duam buk fillonin ata,…e mir, mir thosh Eli ,.hajdeni uluni e të hani sa të ngopeni,.pastaj ,.nani, mirë.?
Fëmijët hanin të uritur shpejt e shpejt lanin këmbë e duar e futeshin në krevat ashtu të lodhur siç ishin i merte gjumi menjëherë.
O Eli ja filloi Zana një ditë,
A e ke vënë re këtë komshiun tim se si të shikon,.?
Kë moj u interesua edhe Eli,.menjëherë,.
Po ja moj këtë që kemi përball,..uuuu ,. Ai sy e vetull ziu me,?eee moj eee
Ai,..Jo gënjeu./ Eli pse,.?.Sepse se si të shikon Ai kur na shikon në rrugë e kur Ti del këtu në ballkon,..del edhe Ai menjëherë. e mirë le të dalë -tha ajo pa shprehur interesim të veçantë
.Atë pëlqen u fut në temë Zana,.ëëë,,ç’ka,..shtrëmbëroi buzët Eli,
Të do moj të do,ja plasi Zana,.Çfar moj ? më do,.?!eee të do vazhdoi Zana,të ka thënë Ai apo ja fut kot Ti,..-tha Eli,.më ka thënë ai, e si të tha,.?vazhdoi Eli,më pëlqen shumë,.motra jote, tha Zana duke i rënë shkurt,.kaq,? vetëm kaq,.u interesua Eli….ooo uuu edhe Ti,.-tha Zana,.të pëlqen apo jo, këtë më thuaj.
Shiko ,.foli Eli ngadalë.,..meqë të ka thënë do ti futem edhe vetë,.po kam hallin e prindërve të tijë,.po ata duan ? Ky është problemi pa atë e bluaj unë.e mir,..ti e di vetë ,.bisedoni njëherë se kushedi,..bëhet e vjen këtu edhe Ti se fëmijët të duan shumë.
Atë ditë Eli iku herët, për të ardhur javën tjetër,
Ku e ke motrën moj komshie, i foli Fatosi nga ballkoni,.Zanës,
Iku sot në mëngjes,.
ëëëëë bëri Fatosi,.
Pse,.? U interesua Zana,.
Po ja desha të flas me të,.
Po mirë foli kur të vi javën tjetër,-tha Zana,.
Kështu do bëj -tha Fatosi dhe u fut brënda.
Fatosi punonte në Murgun e Spitalit,..e të gjithëve u thoshte se punonte ,,,ndihmës mjek,, por kur e mernin vesht,.të vërtetën,..fatet i ktheheshin, ato i largoheshin të trëmbura,..kështu që ai e vazhdonte vetë jetën duke provuar vetëm ndonjë,.dashuriçkë spitali siç thoshte edhe vetë ai.
Java kaloi dhe Eli erdhi prapë si gjithmonë.
Fatosi po e priste në shkallët e pallatit.
Erdhe ,, Eli i foli ai i pari.
Erdha tha ajo dhe u skuq në fytyrë,.
Kam folur edhe me Zanën,..për ty,.vazhdoi ai,.po të duash dalim,..këto ditë,.e bisedojmë,.si thua,.?
Mirë -tha Eli,..e di ,.-tha me sinqeritet,..ajo më ka thënë Zana,.
e mirë shum mirë,dalim mbas dite,?dalim , tha Eli,.flm nderit tha Fatosi dhe i zgjati dorën.
Eli po dridhej nga turpi.
e me ç’ke kështu,.e përmëndi Fatosi,.
s’kam gjë,.po se si po më duket,.tha Eli si në faj,hajt, ik brënda e takohemi mbas dite.
Eli u fut brënda e skuqur,.
fole me Tosin ëë,ëëë,.e fola pranoi Eli,
Si e latë u interesua Zana, do dalim mbas dite.e mir dilni,.me të parë e me të bërë,.se ku i dihet,.e ke fatin në derë e se shikon ndonjëherë.
Eli dhe Fatosi, mbas dite.dolën sikur të njifeshin prej kohësh.
Hapat i çuan drejt spitalit ku punonte,.Fatosi.
këtu kam një shok,.ti mar pak çelsat e të rimë se e shof që ti në rrugë sikur nuk po ndihesh mirë.?i tha Fatosi shpejt e shpejt,.mirë pranoi Eli.
Fatosi u largua, u fut me nxitim në sallën e madhe të morgut,..mbuloi trupat që ishin aty, shpejt e shpejt,.me një çarçaf të kuq,.fiku dritat,.rregulloi një shtrat,..pranë dritares,..ndezi disa qirinj,.si për suprizë ndaj Elit,.
vëzhgoi edhe një herë ambjentin,.e pasi u sigurua se çdo gjë ishte në rregull,.doli që andejë. drejt Elit që po e priste.
Hajde i thirri ai pa u afruar duke i treguar çelsat,.hajde,..
mos u ndruaj,.. jemi vetëm nuk ka njeri,.këtu kanë ikur të gjithë,.
U futën brënda Eli e ndiqte pas,.pa fjalë,nga e drejtonte Fatosi,.
Ulu këtu i tha ai duke i treguar shtratin pranë dritares.
Ta hapim apo ta lemë mbyllur,.si thua,
.lere mbyllur tha Eli ,..mir është dhe u ul.
po drita nuk ka këtu,?u interesua Eli, ka , moj ka po,.kështu është më mirë,.ambjent romantik apo jo,.sepse ,ne pakë do rrimë.tha Fatosi e mir pranoi Eli,
Fatosi u ul pran sajë e filloi ta puthë,.
Eli u eksitua me njëherë,.prit pak foli Fatosi prit pak,.dhe për pak sekonda,.tërhoqi çarçafin e kuq,..nga ku kish mbuluar trupat e pa jetë,.dhe mbështolli Elin,.
U shtrinë në dysheme mbi një batanie të shtruar apostafaat , dhe nën çarçafin e kuq rrënkonin nga ëmbëlsia e çastit që i dhuronin njëri tjetrit,
.Eli,. po provonte një kënaqësi të veçantë,.nën kujdesin e Fatosit mollëzave , duarve e buzëve të tijë,.luhatja e qirinjve të ndezur sikur,i merrnin mëndjen,.çarçafi i kremtë e i kuq, sikur e lëmonte,.dhe e përkëdhelte nga do,.
Fatosi i ish kushtuar i tëri,.asajt,.përqafoheshin ,putheshin,.
ajo e ndjente në çdo qeliz,.e bëjm edhe finalen? dëgjoi ajo si në ëndërr zërin e tijë,.pse jo tha Eli ,, unë prandaj jam këtu je gati,.pyeti ai prapë,.po,.tha ajo me gjysëm zëri,.
Pas përpjekjeve të fundit Eli ja lejoi,..edhe finalen e pse jo në fund të fundit,..ajo prandaj ishte aty,.me të.
Fatosi pasi mbaruan u çua e shkoi në banjë për të bër dush,,,
prit këtu i tha,..të lahem unë e pastaj ti ,,mirë tha Eli dhe tulatej nën çarçafin e kuq,.
qirinjtë valaviteshin akoma,..
ajo shikonte trupat e vdekur aty pranë e po i dukej si ëndërr, fërkoi sytë,.disa herë e prapë se prapë shikonte të njëjtën gjë,.
Fatosi mbaroi dushin u vesh dhe i foli Elit,.eja ,,rradha jote,.mir tha ajo dhe me çarçafin rreth vetes u çua ndezi,. dritat,.
Para syve të saj trupat pa jetë,sikur e përqeshën,
Ajo me çarçafin e kuq mes tyre si shtajzovalle,, ulëriti,me sa kish në shpirt,u rrëzua mes tyre, dhe nuk po mundej të ngrihej,.u zvarrit drejt Fatosit dhe i kërkonte ndihmë,.por ai i dukej aq i largët,,.,.e i huajjjj,.ai qeshte e i zgjaste dorën por ajo nuk e kapte dot,.thërriste e për çudi zërin e sajë nuk e dëgjonte as kush e as ajo vetë,
çarçafi i kuq i kish ikur nga trupi tashmë, e ajo ashtu lakuriq, rrinte mes tyre pa ditur çtë bënte.!
Kaloi një orë e Fatosi nuk po dukej , lotët i binin faqeve,. pasi mblodhi forcat që i kishin mbetur,.Eli shkoi në dritare,.e hapi e doli që aty,. ashtu siç ishte lakuriq,.e kush e shikonte në rrugë,.ndalonte për ta parë,.Uuuuaaaaa ,, qënka çmëndur njëra ,. gjynaf ,.qënka edhe vajzë e re,.thoshnin kush e shikonte.në rrugë.
Më në fund arriti,u fut në shtëpi dhe aty i shpiegoi së motrës me sa mundi të mbante mënd.Qetësohu i foli ajo,.qetësohu,.ruaje mëndjen dhe mos e kujto më,.mirë që ke dalë kështu që andejë se do të të çonin në çmëndinë.vishu e hajt të ikim,.se kush e di se ç far tjetër plan ka bërë,.,, prandaj se marton as njëra tha,.Zana ,..duke qarë,.!Pasi Eli u qetësua disi,.dolën bashkë morën edhe fëmijët me vete për të mos u kthyer më kurrë edhe në atë shtëpi.
Pas një jave aty ngarkohej një kamjon me plaçkat e shtëisë së Zanës.
Ku shkoni pyeti nëna e Fatosit,.nuk ka se çtë duhet,..Zonj, mjafton që ne ikim që këtejë nga sytë këmbët përgjigjeshin punëtorët e ngarkim -shkarkimit.!,,

Ngjarja eshte e vertete.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s