Kategori
Uncategorized

M’FAL DY LEK Z. KRYEMINISTER.

Z. Kryeminister:
Ulini pak syte dhe shikoni prane kembeve tuaja. Dikush po lyp, dikush ka shtrire doren drejt teje per lemoshe, dikush nuk ka buke te haje.
Dikush,dikush,dikush.

Dhe keta dikushe, nuk jane askushi, por ata qe te votuan dhe shpresuan per nje dite me te mire. Jane qytetaret e tu, jane ata qe me voten e tyre, te sollen ty ne ate karrige. Ne ate karrige ku ti sot rehaton bythen tende dhe shpures qe ke pas. Jane ata qe i mashtrove dhe luajte me fatkeqesite dhe fukarallekun e tyre, per  nje thes miell.

Mos e perbuz ate dore qe te mekoj, te dha voten, mos qesh kur kalon para saj. Ule pak koken dhe shiko, shiko se c’ndodh ne te vertete me  doren e  shtrire drejt teje nga dhimbja dhe mjerimi. Uli pak syte, te pakten  syte dhe shiko.

Ditet ikin, vitet gjithashtu, te vetmet gjera qe ju e keni frike dhe nuk i ndaloni dot . Koha por me shume  ajo dore qe te coj aty ku je, do te te shpjere perseri ne shtepi.

Ju dhe vdekjen e kini frike, por nuk mund ta  ndaloni dot ardhjen e saj megjithe se jeni kryeminister dhe jo piktura shites. Fale ish kryeministrit F. Nano, ka vite qe  jetoni ne lluks ne mes te Tiranes, dhe jo si dikur zhuls me thonj te pa prere poshte urave te Frances.

E ne qofte se te gjitha keto i keni harruar,mos harro se:

Ate karrige nuk ta dha Endri Fuga apo Erjon Velia, as shami kuqet dhe shami zezat, ate vote dhe ate karrige ta dha ajo dore qe shtrihet poshte kembeve te tua duke u dridhur nga i ftohti dhe turpi me foshnjen ne krah.

Te pakten ate dore qe deri dije e puthe, e lepive, e mashtrove.

Ule koken dhe shikoje, shikoje se eshte ajo dore qe te dha gjithshkaqe ti enderroje, por kurre nuk e besoje. Voten, karrigen, pushtetin, parane.

Shikoje.

Do te jete ajo dore qe se shpejti, do te te coje ne shtepi, shume me shpejt se sa coj Nanon dhe Berishen, dhe nuk do te kete jo me shami kuqe dhe shami zeza, Fuge apo Veliaj, por as zoti i madh ta ketheje me ate dore pro teje.

Ti e ke harruar ate dore qe sot shtrihet para teje, per nje cope korromane thate, ti i ke harruar premtimet sepse ne te vertete ato ishin thjesht mashtrime.

Por syte e asaj nene nuk do te harrojne kurre, cinizmin ironine dhe mosperfilljen tende kur i kalon prane, para syve dhe trupit te saj pertoke dhe e perlotur duke u lutur, ju drejtohet pikerisht juve Z Rama.

M’fal dy lek Z.Kryeminister.

Ti sot ke pushtetin, por ajo dore neser ka perseri voten, kete mos e harro zoti kryeminister.1508188_842516809121564_2728987282840523153_n

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s