Kategori
Uncategorized

Respekt per gjysherit dhe prinderit tane mesues.

Sot eshte nje dite e vecante per te gjithe ne.

Eshte dita ku gjithkush nga ne ka provuar gezimin dhe emocionet e dites se pare te shkolles,bangon,canten prej doku te varur ne supe.Mesuesin, ah mesuesin e pare ata qe na mesuan vizat dhe germat e para,ata qe na mesuan te shkruajme dhe te lexojme.

Te gjitha keto mundohemi ti rendisim nje enga nje megjithe se kane kaluar shume vite.

Mesues dhe mesuese qe vinin nga Korca ne dimer dhe ne vere,shtepite e fshatareve qe ishin te hapura duke i nderuar dhe respektur si femijet e tyre.

Ndoshta une kam nje privilegj te dy fishte  nga gjithe miqte e mij,sepse kam marre mesim dhe kam pasur si mesues te pare  gjyshin tim te nderuar mesues i merituar,dhe Qytetar nderi  Z. Ali Gjata.

Ashtu dhe nga babai im i nderuar, Z Agron Gjata .Nje mesues i oreve te para ne kurset e analfabetizmit,i cili punoj me perkushtim dhe ndershmeri deri ne moshen e pensionit.I nderuar me mirnjohje nga ministria e arsimit dhe kultures qysh para ardhjes se demokracise.

Po kush ishte Ali Gjata.

I lindur ne 1890 nje djalosh me ide perparimtare dhe patriotike.Me ndimen dhe perkrahjen e cetave nacionaliste si korier i Kapedan Themistokliut,por dhe si mik i familjes Butka.Kapedane te  cetave te drejtuara nga Safet Butka dhe Themistokli Germenji ne qarkun e korces. Ai filloj 1917 hapjen e shkollave te para shqipe ne fshatin e tij te lindjes ne shtepine e Muhamet Beut (Gjata) I perkrahur nga patrioti tjeter Fekua,nga ketu me porosi dhe nen mbrojtjen e nacionalisteve  hapi shkollen shqipe ne Pirg, Podgorie duke vazhduar ne Mokerr, ne fshatrat Trebinje, Selce dhe me gjere.

Si perkrahes i   Nolit, Ali Gjata mbas revolucioit te Qershorit dhe largimit te Nolit pushohet nga puna nga regjimi mbreteror. Mbas disa kohesh me nderhyrjen e patrioteve shqiptare ai perseri rimerret ne pune duke vazhduar hapjen e shkollave shqipe ne Mokerr dhe Gorë, profesion qe e vazhdoi dhe mbas clirimit ne shkollen tetevjecare Pirg Korce dhe mbas dalies ne pension.

Por vazhdimin ne arsim e vazhdoi dhe i biri,babai im Z. Agron Gjata, i cili mbas mbarimit te shkolles ne Pogradec u fut ne kurset kunder analfabetizmit duke vazhduar ne hapjen e shkollave te reja ne cdo fshat te Gores,per mesimin e gjuhes shqipe dhe zhdukjen e analfabetizmit.Profesion ne te cilin jo vetem punoj me perkushtim dhe ndershmeri por dhe u nderua nga ministrija e arsimit te regjimit socialist, gjithashtu dhe nga Komuna e Pirgut si personalitet ne vitin 2011.

Nuk po shkruaj me gjate miqte e mij,duke ju uruar te gjitheve 1 Shtatorin por dhe mirgjohje per keta pionere te pare te hapjes se shkollave dhe mesimit te gjuhes shqipe.Gjuhe e mohuar nga cdo pushtues.

https://urimgjata.wordpress.com/2015/12/28/3627/

10502516_362500043906501_3415190787232552578_n

https://urimgjata.wordpress.com/2015/12/28/3627/

10635850_362500110573161_539298852415008450_n

https://urimgjata.wordpress.com/2015/12/28/3627/

10678499_362500127239826_760920614008715114_n

https://urimgjata.wordpress.com/2015/12/28/3627/

10409347_362500383906467_1983021878458267611_n

https://urimgjata.wordpress.com/2015/12/28/3627/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s