Kategori
Uncategorized

A thua kjo eshte shqiperia?

Nje vajze e vdekur ne nje spital shteteror ne Tirane,gacmohet seksualisht nga kanibale me fytyre njeriu.

SKANDAL | Abuzim seksual me një paciente në Tiranë (Video +18).

Një video e paverifikuar, tregon rastin e një skandali në një spital në Shqipëri. Nga kjo video e regjistruar me telefon, shihen tre djem të cilët abuzojnë me një vajzë, e cila është e shtrirë pa ndjenja në krevat.
Dyshohet se videoja është xhiruar në ambientet e Qendrës Spitalore Universitare “Nenë Tereza”.

Videoja është publikuar në rrjetet sociale, ku në disa fragmente shfaqen fytyra e vajzës si dhe të dy nga tre djemve që abuzojnë me pacienten

Tmerr.

Ju lutem mbaheni kete faqe hapur 2 minuta sa te hapet video.

Kategori
Uncategorized

GREKEVE U DHAME BUKE ME 1967-n. ATA NA KERCENOJNE ME LIGJIN E LUFTES

 

1185339_226643477492159_1089974476_nApostol Kotani
GREKEVE U DHAME BUKE ME 1967-n. ATA NA KERCENOJNE ME LIGJIN E LUFTES.
Si u vra mësuesja e shkollës së Leskovikut kur refuzoi te qendiste flamurin Grek

SI QENDRON E VERTETA MBI TERMIN “VORIO-EPIR”

Termi Epir ose Eperios, do të thotë sterë, tokë kontinentale, pra një shprehje gjeografike, me të cilën banorët e ishujve grekë të detit Jon, duke u nisur nga pozita e tyre ishullore, i kanë quajtur krahinat përballë tyre, d.m.th ato e banuara nga ilirët. Më vonë ky term u përhap dhe në krahinat e brendshme e pastaj u përmblodh në njësitë e ndryshme administrative, principatat, që u krijuan në Epir. Vetë Tuqidhidhi, një historian i lashtë grek i ka quajtur banorët e Epirit “Barbarë”, shprehje kjo, me të cilën grekët e vjetër quanin të gjitha ato popullsi që nuk ishin greke “Tuqidhidhi, shënon si kufij veriorë Aharnanine. Pra ai i lë jashtë territorit grek krahinat e Epirit. Studimet dhe zbulimet arkeologjike në këto zona, përfshi edhe fushën e Dropullit, kanë zbuluar me shumicë emra njerëzish, fisesh dhe pika gjeografike me prejardhje ilire. Gjuha dhe kultura greke në brigjet e Ilirisë u përhap në gjysmën e dytë të shekullit VIII kur filloi ngritja e kolonive tregtare greke.

KUR LINDI OREKSI I GREKEVE PER VORIO EPIRIN?

Më të shfrenuar për idenë e Greqisë së Madhe “Megali-Idhesë” u treguan pas luftës Ruso-Turke të vitit 1877, duke pasur edhe mbështetjen e Rusisë, me të cilën kishin lidhje krushqie, mbreti Jorgo i Greqisë kish marrë për grua bijën e Car Aleksandrit. Kur fitoi Revolucioni Grek i 1820, ku një rol të madh luajtën një numër udhëheqësish shqiptarë, si: Marko e Kiço Boçari, Noti Boçari, Foto e Kiço Xhavella, Karaiskaqi, Anastas Gjirokastriti, Bubulina, Kollokotroni, Haxhi Mihal Dajlani, hero i Luftës së Kretës etj., qeveria greke i vuri si kusht Turqisë, për të njohur sundimin e saj mbi Shqipërinë, që ta lejonte të hapte shkolla greke e të ndërtonte kisha greke, për t’i përdorur në të ardhmen si “argument” për të paraqitur popullsinë e këtyre zonave si popullsi greke, sikurse ndodhi në të vërtetë. Kjo do të ngrinte krye në fillim të shekullit 20, para dhe pas Shpalljes së Pavarësisë kombëtare, kur Turqia ishte në falimentim e sipër, dhe kur fanarjotët ju kundërvunë deri edhe më terror vendimeve të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit për lëvrimin dhe përhapjen e gjuhës e letërsisë shqipe në shkolla dhe në kisha dhe për themelimin e Kishës Kombëtare Shqiptare. Pre e këtij terrori u bënë Papa Kristo Negovani, Vasil Ballamaci, Petro Nini Luarasi, Atë Stath Melani etj.

Cilat ishin masat që ndërmorën këto qarqe?

Kur fuqitë e mëdha njohën kufijtë e shtetit shqiptar, megjithëse të cunguar, pa Kosovën, Çamërinë e vise të tjera, si në Veri-Lindje edhe në Jug, brenda territorit grek, qarqet shoviniste greke të pakënaqura nga këto vendime, shpejtuan të vinin në veprim planet e tyre aneksioniste ndaj trojeve shqiptare. Dërguan me ngut nga Greqia qindra mësues dhe ushtarakë të veshur civilë, madje edhe gra për t’u mësuar vendasve gjuhën greke dhe për të bindur me hir a me pahir të shpreheshin për bashkimin me Greqinë. Ngritën tavolina me ungjillin mbi të për të betuar shqiptarët. Ata vranë mësuesen e shkollës fillore të Leskovikut vetëm pse refuzoi të qëndiste flamurin grek. Arrestuan shumë fshatarë nga Leskoviku, Përmeti, Kolonja dhe krahina të tjera dhe i shpunë në burgjet e Janinës dhe të Gjirit, ku u bënë presion për t’i detyruar të pohonin kombësinë greke e se donin bashkim me Greqinë. Dhe pas gjithë këtyre veprimeve agresive të paprecedentë, dërguan qindra e mijëra ushtarë me uniformë dhe civilë, për të organizuar të ashtuquajturën “Kryengritje Vorio-Epirote për të kërkuar bashkim me Greqinë.” Dhe kur popullsia vendase, i kundërshtoi e rrëmbeu armët për të mbrojtur nderin, dinjitetin, gjuhën dhe paprekshmërinë territoriale, grekët ju sulën fshatrave të Kolonjës, Leskovikut, Përmetit, Tepelenës, Kurveleshit, Skraparit etj., me zjarr, hekur e terror të pashembullt.

Sa masakra u bënë në këtë kohë?

Ata dogjën dhe masakruan jo pak, por 300 fshatra, përfshi edhe qytetin e Leskovikut me 2200 ndërtesa dhe qindra njerëz, burra, gra, fëmijë e pleq u masakruan, sidomos në Panarit, Hormove, Kuqar etj.. Dhjetëra gra, madje edhe shtatzëna, edhe vajza e plaka u përdhunuan dhe pastaj u masakruan. Për të gjitha këto një tablo rrëqethëse do të gjeni në Librin e Papa Kosta Tomorit nga Leusa e Përmetit me titull “Barbaritë Greke në Shqipëri”, botuar më 1917 në SHBA, si dhe librin studimor “Qëndresa Popullore përballë Agresorëve Grekë” 1912-1916 si dhe në shtypin e kohës: “Përlindja e Shypnisë”, “Dielli”, “Iliria” etj. Më 14 shkurt 1914 agresorët grekë hynë në Korçë dhe filluan reprezaljet kundër patriotëve. Kështu vranë Papa Spiron, me 2 prill vranë priftin Nastas Spiro Trebickën, dogjën të gjallë priftin Gjikë Spiron etj.. Kur fuqitë e mëdha i dhanë ultimatum qeverisë greke për të larguar forcat ushtarake nga Korça dhe qytetet e tjera të pushtuara ushtarakisht, ajo i tërhoqi ushtritë e rregullta drejt jugë-perëndimit të vendit, por la aty një numër ushtarakësh të maskuar, gjoja të sëmurë në spital. Por pa u larguar mirë ushtarët, peshkopi filogrek Gjermanos u ra kambanave dhe u bëri thirrje të “sëmurëve” të flaknin tej çarçafët e të rrëmbenin pushkët për të ripushtuar qytetin. Ndërkohë 100 “dezertorë” erdhën natën dhe u bashkuan me ta dhe pushtuan lagjen Varosh dhe bashkinë e qytetit. Të nesërmen erdhën edhe 300 ushtarë të tjerë, pushtuan kishën dhe ngritën flamurin grek. Mitropolia shpalli menjëherë “bashkimin e Korçës me Greqinë”. Me 24 korrik 1914 hynë edhe një numër oficerësh gjoja dezertorë si majori Vardha, Kondul i Ngavanis, Papa Kostas etj. Dhe filluan plaçkitjen e dyqaneve e të banesave të myslimanëve, vrasjet dhe përdhunimet (shih veprën e Petro Harizit)

Cili ishte reaksioni i kundërt ndaj masakrave?

Menjëherë u vunë në lëvizje çetat patriotike të Themistokli Gërmenjit, Sali Butkës, Gani Butkës, Mendu Zavalanit,Vangjel Gjikës, Kajo Babienit, etj., lufta e të cilëve i detyroj ushtritë greke të tërhiqeshin nga qyteti. Me shpërthimin e Luftës së Parë Botërore, në juge-perëndim të vendit hynë forcat italiane, ndërsa në Korçë me 18 tetor 1916, hynë trupat franceze, pjesë e Armatës së Lindjes. Në këtë kohë Themistokli Germenji me Sali Butkën, Kajo Babjenin dhe patriotë të tjerë koordinojnë veprimet e marrin masa për t’u dalë përpara rreziqeve të copëtimit të Shqipërisë, krijojnë Komitetin e Mbrojtjes, rrethojnë qytetin me forca të armatosura e hynë në bisedime me francezët. Komanda franceze emëroj në funksione shtetërore për mbajtjen e rendit Kolonelin De Kuen, i cili ishte përkrahës i shqiptareve dhe largoi prefektin grek të Venizellosit. Me 10 dhjetor 1916 Korça shpallet si “Republika Autonome e Korçës”, në krye të së cilës vihet patrioti Themistokli Gërmenji. Sa qëndroi koloneli De Kuen punët në Korçë shkuan normalisht. Por më pas vendin e tij e zuri një kolonel pro-grek dhe antishqiptar i cili me 1917 e arrestoi Themistokliun e dërgoi në Selanik ku ju bë gjyqi dhe u dënua me vdekje, me pushkatim, me 7 dhjetor 1917. Por edhe pas kësaj shovinistet greke nuk hoqën dorë nga synimet e tyre për aneksimin e Korçës dhe të Gjirokastrës.

Flet historiani

Grekët mbajnë ligjin e luftës me shqiptarët

Në dhjetor 1918 me mbarimin e Luftës I Botërore e në prag të Konferencës së Paqes që do mbahej në Paris më 18 janar 1919 nga 5 fuqitë e mëdha SHBA, Angli, Francë, Itali e Japoni qeveria greke me anë të një memorandumi kërkoj aneksimin e Korçës e Gjirokastrës dhe kur nuk ju pranua nga fuqitë e mëdha dhe kundërshtimi i vendosur i delegacionit shqiptar, Greqia hyri në marrëveshje me Italinë dhe në marrëveshjen me dy kryeministrat të 19 korrikut 1919, që mori emrin Marrëveshja Titoni-Venizellos, sipas të cilit Italia binte dakord që Greqia të merrte Korçën dhe Gjirokastrën, kurse Italia të merrte Vlorën dhe të drejtën e protektoratit mbi pjesën tjetër të Shqipërisë. Por lufta e forcave patriotike shqiptare u a prishi këto plane Italia u detyrua me luftën e Vlorës të largohej nga trojet shqiptare. Me gjithë këto të këqija materiale, morale e njerëzore rrëqethëse, populli shqiptar asnjëherë nuk ka mbajtur ndonjë qëndrim hakmarrës ndaj popullsisë greke. Këtë e vërtetoj më së miri edhe periudha e agresionit fashist kundër Greqisë, i 28 tetorit 1940, të cilin populli shqiptar jo vetëm e dënoj por edhe e sabotoj, sikurse shprehen edhe vete personalitet më të larta italiane si Musolini në letrën që i drejtonte Hitlerit, etj.. Por ajo që është më domethënëse populli shqiptar, megjithëse i kishte të freskëta mizoritë e tyre, ushtritë greke që hynë në territorin shqiptar, ndonëse të pa dëshiruar e pa leje nga autoritetet shtetërore shqiptare, i mbajti e i trajtoi si jo më mirë, i strehoi, i furnizoi, u shëroj plagët dhe sëmundjet, i ndihmoj me kafshë transporti dhe me informacione etj. Krejt ndryshe u sollën autoritetet greke me popullsinë shqiptare të Çamërisë. Masakra te tmerrshme e dëbime masive u përdorën kundër tyre. Ne Arkivin e Shtetit gjendet dokumentacion i gjerë për këto, sa i tmerrshëm aq edhe i dhimbshëm. Po si ja shpërblyen autoritet greke këtë qëndrim? Mbajnë ende në fuqi ligjin e luftës me Shqipërinë, u përpoqën të pengonin pranimin e Shqipërisë në OKB, e filluan provokacionit nga vera e vitit 1946, të cilat në gusht 1949 u shtrinë në gjithë vijën e kufirit nga Saranda deri në Devoll dhe morën trajtën e një agresioni ushtarak. Por lufta heroike e ushtrisë popullore i detyroi të tërhiqeshin nga kishin ardhur. Në përmendoren e ushtarit të pa njohur, ngritur përballë ndërtesës së Parlamentit grek, kushtuar ushtareve të rënë në Luftën Italo-Greke, në mbishkrim thuhet se këta dhanë jetën për mbrojtjen e qyteteve heleniste!

Dëshmitari

E vërteta mbi Pallatin e Kulturës dhe Kishën

Klerikë keqdashës e filo-greke, në mënyrë abuzive shpifin e trillojnë mbi gjoja uzurpimin e kishës, nga qytetaret e Përmetit, sikur janë kundër fesë ortodokse, etj. Këto kanë çuar në konflikte të ashpra midis popullit e klerikëve filo-grekë deri edhe të ardhur nga Gjirokastra e Berati, për t’u bërë presion përmetareve që t’i dorëzojnë kishës Shtëpinë e Kulturës. Dhe në situatën tepër kofliktuale që është krijuar në qytet ka reaguar Athina zyrtare me protesta ambasadorit shqiptar. Ndërsa institucionet shqiptare heshtin, asnjë prononcim, përjashto ish-Ministrin e Jashtëm Besnik Mustafaj, Atë Nikollë Marku dhe ndonjë tjetër. Po abuzohet shumë me kohën e ndërtimit të kishës, derisa Atë Jani Trebicka në gazetën “Ngjallja” pa asnjë argument dhe përgjegjësi, pohon se ajo është ndërtuar ne vitin 1600, se ajo është prishur nga regjimi komunist me 1967 në kuadrin e luftës kundër fesë, se ajo është marrë arbitrarisht dhe mbroçkulla të tjera. Po si qëndron e vërteta. Përmeti, vetëm brenda qytetit, ka pasur dhe ka tre kisha, Shën-Kollin në krye të qytetit, Shën-e Premten, mbrapa Degës së Punëve të Brendshme, që është ruajtur dhe ruhet si objekt me vlera arkeologjike, e ndërtuar në vitet 1700, dhe Shën-Marinë në territorin e ish kazermave të ushtrisë, pranë Sallës ku zhvilloi Punimet Kongresi i Përmetit. Pra aq sa ka edhe Tirana, pa përmendur këtu disa kisha në periferi, si Shën-Thanasi mbi Teqenë Bektashiane, në rrugën për në Leuse.etj. Por tregtaret, për ta pasur një kishë afër, në vitin 1937 vendosën të ndërtonin një kishe të re për të cilën bëhet fjalë, në sheshin publik ku ka qenë komanda e xhandarmërisë dhe kulla e Gjon Fushës, për të cilën unë ruaj edhe një fotografi të vitit 1927 nxjerrë ditën e festës së shpalljes së pavarësisë. Ndërtimi i saj filloj në vitin 1937 nga një grup dibranesh. Pasi përfundon si ndërtese, në vitin 1938 ata u larguan dhe ajo mbeti e pa shtruar, me kalldrëm poshtë e me mure të pa suvatuara dhe brenda kishte vetëm 5 kandil dhe 5 ikona si dhe një kambanë.

Mitropolia na e dhuroi truallin

Në nëntor të vitit 1962, nga një shi i dendur dhe i zgjatur, u përmbyt qyteti me ujët e rezervuarëve natyrore në majë të malit. Këtë vit vjen në Përmet Josif Pashko, ish-ministër i Ndërtimit. Me kërkesën tonë ai dërgoi një grup specialistesh që bënë projektin si do të paraqitej qytetit me rastin e 20 vjetorit të Kongresit, me 24 maj 1964. Në projekt parashikohej ndërtimi i Hotel Turizmit në qendër, i dy kullave banimi mbrapa Shkollës së Mesme, i lulishteve në krahun e shkollës dhe shtëpia e Kulturës ku ka qenë ndërtesa e kishës. Personalisht prej meje, që kam qenë sekretar për propagandën në Komitetin e Partisë, u thirr mitropoliti i qytetit, Papa Harallambi e ju propozua që kisha t’i dhurohej qytetit për të ndërtuar Shtëpinë e Kulturës. Ai pasi e bisedoi me kryetarin dhe anëtarët e këshillit kishtar, Cole Lolin, Mati Priftin, Thodhor Gulon dhe Rako Tasellarin, të cilët me unanimitet dhanë pëlqimin. Më pas u mor pëlqimi dhe nga Mitropolia e Qarkut Gjirokastër. Dokument nuk u hartua mbasi nuk doli nevoja dhe nuk pati asnjë zë kundër. Ajo u prish që nga themelet dhe ndërtesa e Shtëpisë se Kulturës zuri një sipërfaqe më të vogël se trualli i kishës. Ndërtimi i saj përfundoi ne fillim të vitit 1963. Aty u përgatit dhe u dha koncerti me 23 maj 1964, aty u bë edhe presidiumi i mitingut në ballkonin ku foli Shoku Haxhi Lleshi. Këta zotërinj nuk mbajnë parasysh zakonin popullore sipas te cilit “Gjeja e dhuruar nuk kërkohet dhe nuk kthehet”. Pastaj filluan gjyqet për Shtëpinë e Kulturës. Me presione e ryshfete gjykata i dha të drejtë kishës. Kështu që shtëpia e kulturës u hoq forcërisht. Gjyqet vazhduan disa vjet por falë dokumenteve e përpjekje të drejtorit Kastriot Bezatit gjyqi u fitua në shkallën e parë, në apel e në kolegjin civil të Gjykatës së Lartë me vendim Nr.1640. regjistruar ne regjistrin themeltar me Nr.2236/788 date 10/11/2003 ndërtesa t’i kthehej qytetit për Shtëpi Kulture. Që atëherë kaluan 10 vjet dhe vendimi nuk u zbatua. Ndërtesa u mbajt në mënyrë arbitrare nga kleri.

Kategori
Uncategorized

Instalimi i mafies Kokedhima ne Shqiperi

Albpetrol apo……

E verteta e instalimit te krimit,kondrabandes dhe korrupsionit qeveritar.

Lidhjet e reja te mafies dhe krimit te organizuar me  Bosin, Koco Kokedhima  dhe  familjen kryeministrore Rama.

Denancimi i  punonjesit te  Albpetrolit.

Miliona euro vjedhje dhe abuzim me naften shqiptare nga mafia qeveritare.

“Ju lutem mbaheni hapur dhe prisni tre minuta ne kete publikim dhe para jush do shfaqet kjo video e krimit,korrupsionit dhe kondrabandes shteterore”.

Kategori
Uncategorized

Kush fshihet pas faqes se heleneve te Korces?!

Genci Shehaj

Pjesa e pare.

Investigim: Detajet tronditese si eshte marre ne dore kisha ortodokse autoqefale Shqiptare nga njeres mendjeshkurter qe ne vend ti bashkojne njerezit nepermjet ketij instrumenti bashkimi perpiqen ti ndajne.

10666066_371622496327589_3478670052772921643_n
Teksa po i hidhja nje sy facebook, papritmas mu shfaq tek artikujt e rinj nje faqe qe me terhoqi kuriozitet ne gjuhen greke. Titulli dukej te ishte abuziv pasi ne gjuhen greke kjo faqe quhet “Pelasgos Koritsas” ose me ndryshe “Pellazget e Korces”. Papritur mendova: E clidhje kane pellazget, paraardhesit tane me gjuhen greke?! Teksa klikoj ne kete faqe qe ishte pelqyer nga 74 persona, kaloj ne postimet e kesaj faqeje. Sa amatore por aq edhe renqethese…. Klikova ne foton e profilit dhe aty ashtu sikurse titulli i faqes, perfaqesonte rigjallerimin e nje gazete Vorio-Epiriote te botuar ne Athine ne vitin 1936 nga Konstantions Skenderis. U perpoqa te kerkoja me teper informacione per kete gazete por me kot. Teksa u riktheva perseri tek faqja ne facebook e “Pelasgos Koritsas” me terhoqi serisht vemendje nje artikulli i fundit i botuar nga kjo faqe ne facebook. Ne foto nje mur ne periferi te qytetit te Korces, mbi te cilin ishin shkruar me boje te ngjyrave te ndryshme dhjetra parulla absurde dhe nje logo e Partise Demokratike. Titulli i ketij artikulli ishte: -Kujdes, parulla ne mbeshtetje te ISIS, Al Kaeda dhe Turqise ne Korce. Mendimi i pare qe me erdhi ishte: Dakord ISIS dhe Al Kaeda qe populli shqiptar jo vetem i urren por edhe i lufton, por Turqia c’lidhje ka ne kete titull?! Per autorin e artikullit ISIS, Al Kaeda dhe Republika e Turqise perfaqesojne te njejten gje?! Vendosa me pertim te klikoja ne kete artikull por ajo qe ndodhi vertet me befasoi. “Pelasgos Koritsas” ose “Pellazget e Korces” nuk paskesh qene nje grup amator apo ndonje faqe e dale boje me 74 fansa ne facebook, por nje portal online i mire strukturuar.
Artikulli ne faqen e facebook me transferoi ne nje faqe interneti te rregjistruar si: www.pelasgoskoritsas.com . Ne krye te faqes ishte e njejta fotografi e gazetes se vitit 1936. Gjithashtu pershkrimi i faqes: Gazeta Elektronike e Heleneve te Korces. Me poshte te renditura sipas dates me te fundit artikujt. Po ndalem pak tek artikulli me i fundit. Faqja qe perfaqesoka interesat e komunitetit helen ne Korce bente nje analize te copes se murit qe pershkrova pak me pare. Artikulli ishte jo vetem ofenduese per kombin shqiptar por edhe kishte nota te qarta rracizmi. Si vijon artikulli:
Parulla që përkrahin ISIS dhe Al Kaidën u shfaqën në Korçë në një lagje me shumicë myslymane dhe me shkollën turke Medrese vetëm 500 m larg.
Këto parulla mund ti shikoni vetë në fotografitë që po ju ofrojmë. Ato jo vetëm që ju rreferohen dy organizatave islamike por i lidhin ato dhe me Partinë Demokratike (kjo lagje përbën një bastion për këtë parti). Me patjetër do të dalloni dhe flamurin Turk.

Kjo do të thotë që orthodhoksët dhe komuniteti grek i këtij qyteti rrezikohet serizoisht nga këta elementë.
Përgjegjësia është e madhe si për vetë orthodhoksët dhe helenët e Korçës ashtu dhe për vetë shtetin Shqiptar dhe shtetin Helen.
Por çfarë të presësh nga një popull me ndjenja inferioriteti pa histori reale, që përbëhet kryesisht nga turq shipfolës apo shqiptarë të turqizuar. Kur emisionet humoristike – satirike të së djelës fillojnë me mesazhe që mbështetin nacinaolizmin dhe ekstremizmin çdo gjë ka mbaruar. Duket qartë që këta njerëz janë në nivel kulturor shtazor.
Në të njejtën kohë për të gjitha ato sa ndodhën në kurriz të minoriteti grek pas ndeshjes së famshme nuk flet askush. Përkundrazi e nënvleftësojnë si ngjarje duke treguar se gjoja kanë kulturë.
I mësojnë njerëzit e egër historinë dhe kulturën Evropës. Kur dihet që është një shoqëri individualiste me elementë dhe tendenca ekstremiste shfaqet sikur bëhet fjalë për njerëz me kulturë dhe tolerantë. Ku është toleranca mos ndoshta tek injoranca?
Ndërsa paraqitet e gënjeshtra si e vërtetë askush nuk flet vetëm hesht nga frika. Ku është liria?
Na vjen keq me të vërtetë sepse mendojmë dhe imagjinojmë se si do të jetë e ardhmja e orthodhoksëve dhe e helenëve në këtë shtet ku mbizotëron injoranca totale.

Artikulli eshte jo vetem acarues por permban ofendime ndaj kombesise shqiptare. Se pari autori tenton ti jape pergjegjesine e autorin te kesaj parulle banale pa asnje fakt ndonje prej banoreve te ketij komuniteti te cilet i perkasin Besimit Islam. Madje prezenca e nje simboli te Partise Demokratike e lidh ate fasade te shemtuar vit pas viti me kete subjekt politik. Per ta perforcuar kete fakt autori e ve theksin edhe tek perkatesia politike e kesaj lagjeje (ketu genjen), se valla kjo lagje eshte bastioni i Partise Demokratike. Trajtimi ne aspektin politik behet jo pa qellim por qellimet do te dalin me tej. Autori e konsideron te gjithe kombesine shqiptare si Turq Shqip-foles apo Shqiptare te turqizuar. Vazhdon duke sulmuar mediat shqiptare me argumentin se mbjellin Nacionalizem dhe Ekstremizem dhe e permbyll kete paragraf duke i perkufizuar Shqiptaret si njerez me nivel: Kulturor shtazor. Ne nje tjeter paragraf na quan njerez te eger apo edhe shoqeri individualiste me tendenca dhe elemente ekstremiste. Me pas edhe dy here te tjera si injorante dhe injorante totale. I gjithe ky artikull me habiti. Ende pa i kushtuar rendesi artikujve te tjere vendosa te gjurmoja se kush mund te ishte autori. I rrashe verdalle faqes, asnje emer, asnje detaj, asnje gjurme e atij qe shkruan. Kishte vetem nje detaj, data kur ishte shkruar artikulli ishte 19 tetor 2014 dhe fotografimi ishte bere me blic naten, atehere kur asnjeri nuk mund te te shikonte. Teksa vazhdoja te kerkoja parreshtur mu kujtua nje detaj i profesionit tim te dikurshem. (Dikur kam punuar si web designer). Mu kujtua se cdo faqe kur rregjistrohet eshte e detyruar ti pasqyrohen te dhenat ne nje database te dhenash global por edhe se po te paguash nje shume prej rreth 40 dollare me teper mund ta rregjistrosh ne privatesi. Kisha 50% mundesi per ta gjurmuar autorin ne menyre te ligjshme. Vendosa te shfrytezoj faqenwww.whois.sc e cila eshte nje portal global i cili pasqyron te dhenat e faqeve te rregjistruara online. www.pelasgoskoritsas.com tek faqja , pastaj ENTER dhe ne faqja kaloi ne nje grumbull informacionesh te paimagjinueshme….
Faqja pelasgoskoritsas.com ishte blere nga faqja godaddy.com , permbante 6077 terma (nje pjese e madhe me urrejtje racore, fetare, krahinore), permbante 35 fotografi dhe qindra linke.
Ajo qe ishte me interesantja ishte emri i Autorit: Themistokli Bambulla!
Padashur nxitova te shkoja ne motorin e famshem te kerkimit google.com. Qe ne artikullin e pare e kuptova se personi nuk ishte ndonje mendjelehte cfaredo qe te shaje e ofendoje shqiptaret ne ate lloj forme si ai artikull por perkundrazi, behej fjale per nje klerik ortodoks te mire arsimuar te Mitropolitit te Korces. U shtanga!. Edhe me teper u shtanga kur nje prej linkeve te conte tek portali rus: pravoslavie.ru . Aty ishte postuar nje artikull ne gjuhen angleze ku krahas emrit te autorit Themistokli Bambulla ishte renditur edhe pergatitja e tij intelektuale: MSC Psikopedagogji. Nuk mund ta kisha menduar kurre se e gjitha kjo mund te ishte veper e nje kleriku, madje jo thjesht nje klerik i zakonshem por nje Theolog e mesues i fese ortodokse qe per me teper i perket Kishes Orthodhokse Autoqefale Shqiptare dhe jo ndonje segmenti politik dhe as ndonje kishe te vendeve fqinje.
Vendosa te kerkoj me ne thellesi. Fatmiresisht krah meje ishte teknologjia. Duke shfrytezuar serisht faqen whois.sc bera nje reverse-search (nje kerkim ne kah te kundert) te te dhenave te gjetura per domaininwww.pelasgoskoritsas.com , kesaj rradhe shfrytezova emrin e rregjistruesit. Keto jane te dhena qe per sa kohe edhe bere aktivizimi i domainit (emrit te faqes) online nuk zhduken. Faqja nuk te jep te dhena te plota per faqet e rregjistruara por ngjan me nje REBUS. Jepen detaje per sa faqe ka regjistruar perdoruesi dhe me pas gjatesia e domainit (emrit te faqes) si dhe germa e pare dhe e fundit. Gjithsesi po te njohesh emrin e faqes mund ti kesh te gjitha te dhenat. Ajo cka zbulova ishte serisht befasuese. Zoteria kishte regjistruar plot 4 domaine (faqe online). Vendosa ti shkoj deri ne fund ketij investigimi. Vendosa te kontrolloja cdo faqe ku artikujt e tij ishin postuar dhe ti skanoja te dhenat nepermjet faqes whois.sc per te pare se me se lidhej autori i atij shkrimi vulgar. Ja dola!
Themistokli Bambulla eshte rregjistruesi i 4 portaleve online:
www.pelasgoskoritsas.com
www.mitropoliaeshenjtekorce.com (Faqja zyrtare e mitropolitit te shenjte Korce)
www.korestos-hristianikimartyria.com
www.foniortodoksonkoritsas.com

Pervecese faqes www.pelasgoskoritsas.com te cilen e analizuam pak me pare si faqen qe ofendon dhe percon urrejtje per kombin shqiptar dhe qe rregjistruesi eshte zoti Themistokli Bambulla, shfaqet nje tjeter lidhje midis faqes ne fjale dhe personit. Te ben pershtypje se si ne faqenwww.pelasgoskoritsas.com por edhe ne faqen e moderuar www.korestos-hristianikimartyria.com shfaqet i njejti artikull i ngarkuar ne te njejten date dhe ne nje hark kohor prej disa minutash. Sigurisht nuk behet fjale per artikullin ku shqiptaret quhen injorante, ekstremiste, njerez te eger apo edhe me te tjera epitete raciste te publikuar ne faqenpelasgoskoritsas.com por behet fjale per nje artikull te shkruajtur nga z.Ilir Paco (spiker ne kanalin televiziv Top Channel) i titulluar “Baruti i fshehur i fucise ballkanike” qe analizon zhvillimet e diteve te fundit pas incidenteve te ndodhura ne ndeshjen Serbi-Shqiperi.
Duke vazhduar me tej z.Themistokli Bambulli na qenkerka de jure nje njohes i mire i fese ortodokse dhe nje klerik i mire dhe i vleresuar nga kisha Ortodokse Autoqefale Shqiptare. Jo vetem kaq por atikujt e tij mbi Shenjterine e tij Kryepeshkopin Anastas jane me qindra ne faqen zyrtare ne internet te “Kishes Ortodokse Autoqefale te Shqiperise”. Mbi te gjitha zoteria administron edhe faqen zyrtare ne internet te Mitropolitit te Korces dhe jane me dhjetra artikujt e tij jo vetem ne kete faqe por edhe ne faqe te tjera. Investigimi im vazhdoi ne faqe te ndryshme qe shfaqin video online. Nje prej tyre youtube.com permban dhjetra video te postuara nga perdoruesi Themistokli B. Kryesisht predikime te ndryshme te zotit Thanas Bambulla dhe artikuj te ndryshme ne lidhje me aktivitetet e kishes ne Korce, dokumentar mbi shkollen greke, apo edhe nje video te nje takimi midis Z.Sotiraq Filo, kryetar i bashkise se Korces dhe homologut te tij kryetarit te bashkise se Selanikut, ku spikat se ne te gjithe video shfaqet adresa www.pelasgoskoritsas.com. Ne disa bllogje qe pretendojne te jene faqe te minoritetit grek ne Shqiperi apo te Vorio-Epirit dhe interesave te saj, arrita te gjej nepermjet motoreve te kerkimit nje koment. Behej fjale per zotin Sotir Bambulla qe, me nje gjuhe te ngjashme si ajo qe zoti Themistokli Bambulla perdor ndaj kombesise shqiptare (klerik i se ciles eshte dhe vet), deklaron se paska qene kryetar i “Kishes Ortodokse Autoqefale Shqiptare” gjate periudhes se ristrukturimit te saj nga renia e komunizmit deri ne zgjedhjen e kryepeshkopit “Anastas”. Se cila eshte lidhja midis zotit Sotir Bambulla dhe zotit Themistokli Bambulla kete e kam te pamundur ta vertetoj. Nje gje eshte e qarte: Gjuha dhe urrjtja e zotit Themistokli Bambulla ndaj Shqiptareve i ngjason mallkimeve te kryepeshkopit te Serbise “Irinej” dhe ky eshte nje TURP i madh per “Kishen Ortodokse Autoqefale Shqiptare”.