Kategori
Uncategorized

Henze : Për çfarë po flet z.Kim !?

E mahnitshme, për çfarë po flet zonja Kim.
Nuk ka shtet ligjor funksional dhe ligj zgjedhor demokratik në Shqipëri, një draft u negociua nga BE dhe SHBA së bashku me të gjitha partitë shqiptare midis shkurtit 2019 dhe 5 qershor 2019, autokrati Rama refuzoi përfundimisht pëlqimin e tij.

Si duhet të jenë zgjedhjet demokratike atëherë, ju lutem?


Ka një qeveri Rama në Shqipëri, me të cilën zonja Kim me sa duket është miqësore,

kjo qeveri erdhi në pushtet me mashtrime elektorale, deri më sot nuk ka pasur asnjë sqarim gjyqësor për këtë.

Pasi zonja Kim e uroi Ramën për rizgjedhjen e tij në 2021, përpara se OSBE të mund të paraqiste raportin e saj përfundimtar për mashtrimin masiv zgjedhor,

ajo nuk mund të marrë më një rol neutral në vetvete, gjë që ndalohet edhe nga statusi i saj neutral i ambasadores, zgjedhjet. janë një çështje e brendshme e një shteti.

Amazing, what is Ms Kim talking about.
There is no functioning rule of law and no democratic electoral law in Albania, a draft was negotiated by the EU and the USA together with all Albanian parties between February 2019 and 5 June 2019, the autocrat Rama ultimately refused his consent.

how are elections supposed to be democratic then, please?
There is a Rama government in Albania, with whom Ms Kim is apparently friendly, this government came to power through electoral fraud, to date there has been no judicial clarification of this.

The state investigators who were investigating Rama and his comrades had to seek asylum in Switzerland/Germany for fear of being killed.

The politicised judiciary and the non-democratic electoral law precisely cannot ensure a democratic election. After Ms Kim congratulated Rama on his re-election in 2021, before the OSCE could present its final report on the massive electoral fraud, she can no longer assume a neutral role per se, which is also prohibited by her neutral status of ambassador, elections are an internal affair of a state

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s