Kategori
Uncategorized

Mizoria e Putinit të kujton terrorin e Stalinit në Ukrainë .

Tani për tani, në një krim të vazhdueshëm kundër njerëzimit, Rusia po bombardon qytetet dhe fshatrat e Ukrainës.
Bombardimet synojnë qëllimisht objektiva civilë.

Një synim është që të rrëzohet infrastruktura e vendit.
Nga rrjetet elektrike dhe ngrohja tek hekurudhat dhe furnizimi me ujë.
Ushtria e Putinit dëshiron të thyejë popullin ukrainas dhe ta bëjë jetën të padurueshme në mënyrë që njerëzit të vdesin nga të ftohtit, uria dhe mungesa e ujit.

Qëllimi i dytë është më drejtpërdrejt vrasja e civilëve si pjesë e një lufte terrori.
Kjo është arsyeja pse shtëpitë, shkollat, spitalet dhe qendrat tregtare bombardohen.
Propaganda ruse, që nga fillimi i luftës, e ka bekuar këtë duke e reduktuar popullin e Ukrainës në qenie inferiore, të denja për t’u eliminuar si pjesë e një denazifikimi të pretenduar.
Ata thjesht duan të zhdukin elementët e padëshiruar, d.m.th., ukrainasit që duan të jenë ukrainas.

Rusifikimi i detyruar

Një pjesë tjetër e kësaj lufte kundër popullsisë ukrainase është rusifikimi i detyruar në territoret e pushtuara, dëbimet e të rriturve dhe fëmijëve në pjesë të largëta të Rusisë dhe birësimi i fëmijëve ukrainas.
Rusia dëshiron të zhdukë ukrainasin nga popullsia ukrainase

Në disa nga programet më të këqija të propagandës ruse, është thënë se
fëmijët ukrainas që nuk kuptojnë më mirë duhet të mbyten në Dnieper.
Ushtarët e ushtrisë ruse janë të mbushur plot me përbuzje për ukrainasit që duhej të çlironin, gjë që çon në ekzekutime shtazarake, vrasje masive me artileri dhe raketa, përdhunime, tortura dhe plaçkitje.
Lufta e nisur nga Rusia kundër Ukrainës është në vetvete e padrejtë dhe kriminale, por lufta është nga natyra e saj një krim kundër njerëzimit.
Fatkeqësisht, në historinë ruse nuk mungojnë paralelet me diçka që i ngjan një tentative gjenocidi.

Në kohën tonë, ne shohim se si krijohen imazhe të reja urrejtjeje për t’i dhënë një legjitimitet të frikësuar vrasjes.

Sot – 26 shkurt, e shtuna e katërt e nëntorit çdo vit – është përvjetori i Holodomorit, tragjedia e madhe që Stalini krijoi në një nga vendet më pjellore të Evropës, kur Bashkimi Sovjetik detyroi më shumë se katër milionë njerëz në Ukrainë të vdisnin nga uria. Holodomor është një kombinim i dy fjalëve ukrainase: holod që do të thotë uri dhe nëna që do të thotë murtajë. Ai u bë emri i përmbysjes masive në të cilën midis viteve 1932 dhe 1933 Stalini qëllimisht vdiq nga uria dhe dëboi disa milionë fshatarë në Ukrainë.

Kushdo që e vuri në dukje këtë, atëherë shihej si anti-sovjetik, dhe në kohën tonë është relativizuar dhe më vonë mohuar se udhëheqja sovjetike ishte përgjegjëse për përmbysjen masive. Në praktikë, përpjekjet për të nxjerrë në pah dhe hedhur dritë mbi mizoritë e Stalinit janë kriminalizuar. E vërteta është se kolapsi masiv nuk ishte një gabim, ishte i qëllimshëm.

Edhe pse uria ndodhi në pjesë të tjera të Bashkimit Sovjetik, uria në Ukrainë ishte një veprim i qëllimshëm i regjimit stalinist për të heshtur kundërshtarët me çdo mjet të diktaturës. Fermerët njiheshin për rezistencën e tyre ndaj komunizmit dhe kolektivizimin e detyruar të bujqësisë.

Qëndroi në rrugën e utopisë

Ata thjesht i qëndruan në rrugë utopisë komuniste, veçanërisht të ashtuquajturve kulakë. Retorika ishte e ngjashme me atë të përdorur për hebrenjtë në Gjermaninë naziste.

I njëjti lloj satire që përdorej për hebrenjtë në Gjermani u përdor në Bashkimin Sovjetik për kulakët në Ukrainë. Dhe në kohën tonë, ne shohim se si formohen imazhe të reja urrejtjeje për t’i dhënë një legjitimitet të frikësuar vrasjes.

Lufta e Putinit kundër Ukrainës ka qëllimet e veta. Ata kanë të bëjnë me ruajtjen e pushtetit të një regjimi të korruptuar, kundër demokracisë dhe luftimit të një vendi fqinj që, përmes zgjedhjeve të rrugës së tij, mund të bëhet shembull për popullsinë e vet.

Në një besim halucinativ në krijimin e një madhështie nacionaliste ruse, Putini i ka sjellë turp Rusisë dhe tragjedi në Ukrainë.

Retorika e luftimit të popullit ukrainas për atë që është ka një lidhje me historinë sovjetike që Putini po përpiqet ta heshtë.

Ashtu si atëherë, Putini justifikon mizoritë e sotme ruse me një pikëpamje përçmuese të popullit ukrainas dhe të së drejtës së Ukrainës për të ekzistuar. Është një luftë kundër popullit të Ukrainës si e tillë.

Nga Gunnar Hökmark
kryetar i think tank Frivärld dhe ish-deputet i Parlamentit Evropian (M)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s