Kategori
Uncategorized

BE i bllokon narkopushtetit 28 milion € për portin e Durrsit.

BE, dhe NarkoPushteti i Rames !

BE, dhe NarkoPushteti i Rames !

BE anulon fondin 28 mln € për Portin e Durrësit, shkak devijimi i projektit nga Rama

Bashkimi Europian ka anuluar grantin prej 28 milionë euro të destinuara për rikonstruksionin e kalatave 1 dhe 2, në Terminalin Perëndimor të Portit Durrës.

BE thotë se shkak për vendimin është bërë ndryshimi i përdorimit të portit aktual për të cilin pret sqarime nga ana e qeverisë shqiptare.

Sa i përket marrëveshjes tregtare ndërmjet Shqipërisë dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, BE-ja do të vazhdojë të monitorojë rëndësinë për MSA-në dhe pajtueshmërinë me të, në dialog me institucionet shqiptare.

Ne jemi duke u konsultuar me përfaqësuesit e qeverisë edhe për prioritetet e investimeve”.

Zyra e BE në Tiranë thotë gjithashtu në përgjigjen e saj se projekti i marinës së jahteve është duke kaluar në supervizimin e BE-së pasi mund të bjerë ndesh me Marrëveshjen e Asocim-Stabilizimit

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s