Kategori
Uncategorized

Despotit nuk i intereson liria e fjalës apo ndonjë e drejtë njerëzore.

I ulur në tavolinën e kuzhinës në Suedi – dëgjoi Erdoganin që e veçoi atë si terrorist

Vetë Bülent Kenes ishte ulur në tryezën e darkës kur dëgjoi emrin e tij të përmendur nga presidenti në Ankara:

  • U përpoqa të mos tregoja se sa e befasuar isha për familjen time.

Në takimin e përbashkët për shtyp me kryeministrin Ulf Kristersson (M) , Presidenti Rexhep Tajip Erdogan përmendi një emër të vetëm kur foli për ekstradimet.

Një person është në Suedi, do ta emëroj: Bülent Kenes.

Bülent Kenes është gazetar, ish kryeredaktor i gazetës në gjuhën angleze Today’s Zaman dhe studiues në Qendrën Evropiane për Studime të Populizmit (ECPS) me qendër në Bruksel.

Të martën, ai u ul dhe pa një konferencë shtypi me vonesë pothuajse një orë në shtëpinë e tij në zonën e Stokholmit kur ishte mesditë.

  • Gruaja ime bërtiti se duhet të hamë darkë me fëmijët dhe për fat të keq unë e solla telefonin në tavolinë dhe për fat të keq dëgjuam së bashku kur dëgjova emrin tim, thotë Bülent Kenes dhe vazhdon:
  • U përpoqa të mos tregoja se sa e befasuar isha për familjen time, sepse gruaja ime ishte shumë e tronditur.

Në Turqi, Bülent Kenes është arrestuar ndër të tjera për shkak se kishte “fyer” presidentin Rexhep Tajip Erdogan në Twitter.

Verën e kaluar, kur media turke publikoi një listë me 33 persona që Turqia kërkoi ekstradimin, Bülent Kenes ishte aty. Personat në listë u publikuan me emra, foto dhe adresa shtëpie në gazetën Daily Sabbah, diçka që Ekot ishte i pari që e raportoi këtë verë.

Bülent Kenes është një nga disa në listën e akuzuar se ka ndihmuar në planifikimin e përpjekjes për grusht shteti në vitin 2016. Presidenti Erdogan lëshoi një dekret për mbylljen e gazetës Today’s Zaman pas përpjekjes për grusht shteti dhe u lëshua një urdhër arresti për të gjithë rreth 50 punonjësit.

Gazeta Today’s Zaman ka lidhje me lëvizjen Gylen, e cila cilësohet si terroriste në Turqi dhe të cilën Erdogan e akuzoi se qëndron pas përpjekjes për grusht shteti gjashtë vjet më parë.

Bülent Kenes thotë se nuk është vërtet i befasuar nga kërkesat e përsëritura të Erdoganit për ekstradimin e tij.

Në fillim të këtij viti, ai u thirr nga Säpo sepse ishte në listën e personave që Turqia kërkonte të ekstradoheshin.

  • Ata donin një intervistë me mua. Unë kam shkuar në mbledhje, kam dhënë dëshminë time më 2 mars të këtij viti dhe në bazë të kësaj do të bëjnë deklaratë, thotë ai.

Ai është ende në pritje të një përgjigje nga gjykata suedeze nëse ekstradimi refuzohet apo miratohet.

Bülent Kenes thotë se nuk ka frikë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s