Kategori
Uncategorized

Sockholm: Tani fillon ofensiva më e madhe ndonjëherë kundër krimit të organizuar.

Gunnas Strommer / Ministri i Drejtësisë …

Ofensiva më e madhe ndonjëherë kundër krimit të organizuar
Siguria është çështja më e madhe e lirisë së kohës sonë.

Qeveria e moderuar po zbaton tani një ndryshim paradigme në politikën ligjore për të forcuar gjyqësorin dhe punën sulmuese kundër bandave kriminale.

Gjatë tre viteve të ardhshme, ne do të rrisim alokimin për të gjithë gjyqësorin me gati 5 miliardë SEK në buxhetin për vitin 2023.

▪️Autoriteti policor duhet të rritet me qëllimin që dendësia e policisë të paktën të korrespondojë me mesataren në BE.

▪️Autoritetet e zbatimit të ligjit duhet gjithashtu të marrin mjete më të mira si rritja e mundësive për mjete të fshehta shtrëngimi, mundësia për të krijuar zona vizitore, mundësi për të marrë të ardhurat e krimit nga kriminelët dhe një sekret i reduktuar ndërmjet autoriteteve.

Politika e qeverisë së moderuar do të çojë në një rritje të fluksit të çështjeve në gjykatat suedeze dhe një nevojë të shtuar për burgje dhe burgje.

Prandaj, burimet u shtohen gjykatave të Suedisë dhe Shërbimit Korrektues për të rritur kapacitetin duke ruajtur cilësinë, efikasitetin dhe sigurinë.

Duhet të forcohet lufta kundër krimit dhe të rivendoset siguria.

Krimi ndërkufitar duhet të luftohet si në kufijtë e Suedisë ashtu edhe brenda vendit.

Duhen masa, si këtu dhe tani, ashtu edhe në planin afatgjatë. Në thelb, bëhet fjalë për një ndryshim të këndvështrimit.

Për një kohë të gjatë, autori ka qenë në fokus të ligjit penal suedez.

Qeveria dëshiron ta ndryshojë këtë dhe në vend të kësaj të vendosë viktimën e krimit dhe të drejtën e tij për dëmshpërblim, si dhe interesin legjitim të shoqërisë për mbrojtjen në qendër.

Qeveria po fillon tani ofensivën më të madhe në historinë suedeze kundër krimit të organizuar kërcënues për sistemin.

Tashmë në projektligjin e buxhetit që do të dorëzohet në Riksdag javën e ardhshme, qeveria po bën investime të shumta për të forcuar të gjithë gjyqësorin dhe autoritetet e tij për të vazhduar punën sulmuese kundër bandave kriminale, thotë ministri i Drejtësisë Gunnar Strömmer.

Autoriteti policor duhet të rritet me synimin që dendësia e policisë të paktën të korrespondojë me mesataren brenda BE-së.

Agjencive të zbatimit të ligjit duhet t’u jepen gjithashtu mjete më të mira, të tilla si aftësitë e zgjeruara për shtrëngim të fshehtë dhe parandalues, mënyra të reja për të marrë fitime kriminale nga kriminelët dhe sekreti i reduktuar ndërinstitucional.

T’u japësh të gjithë fëmijëve një shans të drejtë për të pasur sukses është po aq e rëndësishme sa edhe ashpërsimi i dënimeve.

Puna parandaluese kundër krimit të të rinjve jep rezultate.

Prandaj, qeveria dëshiron të forcojë punën e shërbimeve sociale për parandalimin e krimit në të njëjtën kohë me zgjerimin e programeve të mbështetjes së prindërve.

Përveç kësaj, komunat marrin një subvencion të përkohshëm për vendosjet e LVU në SiS.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s