Kategori
Uncategorized

Ministri i jashtëm Billström: Organizatat terroriste nuk kanë të drejtë të veprojnë brenda territorit suedez

Ministri i jashtem Suedes -Tobias Billström thotë në intervistë se Suedia ndan shqetësimet e Turqisë për PKK-në, shkruan AP.

Turqia deri më tani ka refuzuar të lejojë Suedinë në NATO, sepse vendi beson se Suedia mbështet guerrilasit kurdë – të cilët prej kohësh janë etiketuar si terroristë në Suedi dhe Finlandë.

“Ne jemi plotësisht prapa një politike që do të thotë se organizatat terroriste nuk kanë të drejtë të veprojnë brenda territorit suedez, thotë Billström për AP.

Pikërisht këtë verë qeveria e mëparshme nënshkroi marrëveshjen së bashku me Finlandën dhe Turqinë.
Ministri i ri i Jashtëm thekson se duhet të përmbushet gjithçka për të cilën bien dakord të gjitha palët.
Në të njëjtën kohë, ai thotë se “gjithçka duhet të ndodhë edhe në mënyrë të sigurt ligjërisht”, shkruan AP.

Prandaj, feminizmi u hoq nga politika

Në intervistë Billström përgjigjet për drejtimin e ri të politikës së jashtme suedeze. Ai thotë se fokusi do të jetë në vendet nordike, vendet baltike dhe BE.

Ai shpjegon gjithashtu se pse qeveria ka hequr qëllimin e qeverisë së mëparshme për të ndjekur një politikë të jashtme feministe.

– Ne besojmë se të drejtat e barabarta midis burrave dhe grave janë të rëndësishme, por përdorimi i shprehjes “politika e jashtme feministe” do të thotë që ndonjëherë e zhvendosni interesin nga ajo që është në të vërtetë e rëndësishme. Ju i kushtoni më shumë rëndësi emrit sesa përmbajtjes aktuale, thotë Billström për AP.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s