Kategori
Uncategorized

Jemi të frikësuar: Lituania përgatitet për sulmin rus


Në tetor, Bjellorusia njoftoi se po forconte bashkëpunimin e saj ushtarak me Rusinë duke vendosur një forcë të përbashkët kufitare.

Vendosja e re e disa mijëra ushtarëve rusë në Bjellorusi ka ngritur shqetësimet se Lituania do të bëhet objektivi i ardhshëm i Rusisë.

Frika është se nëse presidenti rus Vladimir Putin vendos të përshkallëzojë luftën, trupat ruse të vendosura në të dy skajet e korridorit Suwalki do të jenë në gjendje të shtyjnë nga lindja dhe perëndimi në të njëjtën kohë, duke izoluar kështu Lituaninë, Letoninë dhe Estoninë nga pjesa tjetër. NATO.

Prandaj Lituania tani po përgatitet për një sulm rus, shkruan Sky News .

Ish-mjeku i forcave ushtarake të Lituanisë, Vilius Kociubaitis, thotë për gazetën se shumë njerëz në Lituani janë të shqetësuar për situatën.

Dëgjojmë helikopterë, ndoshta edhe tanke.

Nëse Ukraina bie, ne kemi një problem të madh, sepse rusët mund të na sulmojnë nga Kaliningrad dhe Bjellarusia.

Është një rrezik i madh dhe kjo është arsyeja pse ne jemi të frikësuar, thotë ai.

Lituania është anëtare e aleancës mbrojtëse të NATO-s. Një sulm ndaj vendit do të shkaktojë kështu nenin 5 të traktatit të NATO-s, i cili thotë se një sulm ndaj një vendi të NATO-s është një sulm ndaj të gjithë aleancës.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s