Kategori
Uncategorized

Ai pothuajse gjithmonë humbet, gjë që është një lajm i keq për Joe Biden dhe demokratët.

Nëse gjërat shkojnë vërtet keq, ju do të humbisni gjithashtu shumicën tuaj super të hollë në Senat, ku vetëm vota vendimtare e Zëvendës Presidentes Kamala Harris i jep partisë avantazhin.

Për Biden, do të ishte një fatkeqësi e vogël.
Në një situatë të tillë, ai e ka shumë të vështirë ta kalojë politikën e tij.
Aq më tepër që gatishmëria e republikanëve për të bashkëpunuar me Biden është afër zeros.

Nëse republikanët kontrollojnë të gjithë Kongresin, gjithçka që mbetet është që Biden të vendosë me dekret dhe të vërë veton ndaj projektligjeve republikane që ai nuk i miraton.
Nëse pushteti i Biden zvogëlohet, shanset e tij për t’u rizgjedhur në vitin 2024 gjithashtu zvogëlohen nëse ai zgjedh të kandidojë.

I vetmi perjashtim !
Pjesëmarrja e votuesve në SHBA është shumë e ulët në zgjedhjet presidenciale çdo katër vjet, por është edhe më e ulët në zgjedhjet afatmesme.
Prandaj, partia që arrin të përfshijë më shumë votuesit e saj zakonisht fiton.

Këtu, republikanët kanë një avantazh sepse ka zemërim të madh midis konservatorëve dhe shumë votuesve të pavarur kundër mënyrës së Bidenit për të drejtuar vendin.
Inflacioni i lartë, çmimet gjithnjë e më të larta të ushqimeve dhe karburanteve janë gjëra që shqetësojnë dhe i bezdisin njerëzit.

Zgjedhjet afatmesme janë një mënyrë për të treguar pakënaqësi me punën e presidentit aktual.
Nëse shikoni historikisht, pothuajse gjithmonë ndodh që partia e presidentit aktual humbet vende në Dhomën e Përfaqësuesve.
Përjashtimi i vetëm në kohët moderne është kur republikanët arritën të ruanin pushtetin në Kongres pas dy viteve të para të George W Bush në pushtet.

Kjo falë sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001, të cilat bënë që shifrat e popullaritetit të Bushit të ngriheshin në qiell

Por në të kaluarën, politikanët nga të dyja partitë kryesore ndjenin një përgjegjësi më të madhe për të bashkëpunuar edhe kur qiramarrësi i Shtëpisë së Bardhë nuk ishte i partisë së tyre. Sot, pjesa më e madhe e politikës ka të bëjë me shkatërrimin e palës kundërshtare në vend që t’i shërbejë popullit amerikan.

Ekonomia vendos

Demokratët kishin shpresuar se vendimi i Gjykatës së Lartë këtë verë për të shfuqizuar të drejtat kombëtare të abortit do të nxiste më shumë demokratë të votonin. Por javët e fundit, situata e rëndë ekonomike duket se ka eklipsuar zemërimin për kufizimet e abortit. Të paktën nëse duhen besuar sondazhet e opinionit.

Biden shpreson se disa lajme të mira për ekonominë do të bëjnë që momenti të zhvendoset edhe një herë. Një e tillë erdhi dje kur u duk se ekonomia amerikane u rrit me 2.6 për qind gjatë tremujorit të tretë të vitit. Një rritje e papritur e madhe dhe diçka që zvogëlon rrezikun që SHBA po shkon drejt një recesioni.

Presidenti po përpiqet gjithashtu të vërë në dukje se vlerësimi i ekspertëve të ekonomisë është se inflacioni do të zbutet ndjeshëm vitin e ardhshëm.

Për fat të keq për Biden, erdhi një lajm tjetër që nuk ishte aq pozitiv. Norma fikse e hipotekës në SHBA tani është mbi shtatë për qind. Më shumë se dyfishuar krahasuar me një vit më parë. Një tjetër kosto e rritur që i shtohet rritjeve të tjera të çmimeve.

Popullaritet rekord i ulët

Demokratët tani po vënë bast gjithçka në përpjekjen për të mbajtur shumicën e tyre të paktën në Senat, ku sondazhet e opinionit u japin atyre një shans. Nëse është pak a shumë një ligj natyror që partia e presidentit humbet gjithmonë Dhomën e Përfaqësuesve në zgjedhjet afatmesme, lidhja nuk është aq e qartë kur bëhet fjalë për Senatin. Në gjashtë nga 19 zgjedhjet e fundit afatmesme, partia e presidentit madje ka fituar vende në Senat ose të paktën i ka mbajtur ato.

Ashtu si në zgjedhjet presidenciale, është gara në disa shtete të afërta ajo që vendos. Shumica dërrmuese e zgjedhjeve tashmë janë vendosur në mënyrë efektive, sepse shumë shtete janë ose shumë republikane ose demokratike.

Së fundi, një faktor që flet kundër Bidenit dhe demokratëve. Vlerësimi i miratimit të Biden është i dyti më i keqi i çdo presidenti deri më tani në detyrë.

Nga ana tjetër, republikanët fituan dy vende në Senat pikërisht në atë kohë, në zgjedhjet afatmesme të 2018-ës

Nga: Wolfgang Hansson

https://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/a/3EM97v/den-sittande-presidentens-parti-forlorar-nastan-alltid?pinnedEntry=980226

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s