Kategori
Uncategorized

Sulmi i ri në Krime, “më i madhi deri më tani”

Pak pas orës 4:00 të mëngjesit me orën lokale të së shtunës, guvernatori i emëruar i Rusisë, Mikhail Razvozjayev, dha alarmin për një sulm të vazhdueshëm në gjirin jashtë qytetit të Sevastopolit, ku ndodhet flota ruse e Detit të Zi.

“Asgjë nuk është dëmtuar në qytet.
Jini të mirë dhe ruani qetësinë.
Situata është nën kontroll”, ka shkruar guvernatori në Telegram.
Ministria e Mbrojtjes e Rusisë deklaroi më vonë se ishin nëntë dronë fluturues dhe shtatë dronë nënujorë që i përkisnin ushtrisë ukrainase që sulmuan.

Në intervistat me mediat shtetërore ruse, guvernatori Razvozjayev e përshkroi atë si “sulmin më të gjerë” në portin e Sevastopolit që nga shpërthimi i Luftës së Madhe, raporton AFP.

“Pakujdesi” me eksploziv

Ministria dhe guvernatori pro-rus Razvozjayev, pretendojnë se vetëm një minahedhës pësoi dëme të vogla në sulm. Në të njëjtën kohë, në rrjetet sociale po qarkullojnë imazhe që tregojnë disa anije të djegura që thuhet se i përkasin flotës ruse të Krimesë, por autenticiteti i imazheve nuk është konfirmuar.

Sipas palës ruse, të 16 anijet sulmuese u shkatërruan gjithashtu.

Anton Gerashchenko, këshilltar në Ministrinë e Brendshme të Ukrainës, jep një pamje krejtësisht të ndryshme të asaj që ndodhi, raporton AP. Ai sugjeron se ka pasur “pakujdesi” në trajtimin e eksplozivëve në bordin e katër anijeve ruse në portin e Sevastopolit: mes tyre një fregatë, një anije sulmi amfibe dhe një anije që mbante raketa lundrimi.

Fajësoni Britaninë

Ministria ruse e Mbrojtjes veçon gjithashtu Britaninë e Madhe. Marina britanike ndihmoi në planifikimin dhe përgatitjen e këtij sulmi, sipas Rusisë. E njëjta njësi brenda marinës britanike akuzohet në të njëjtën frymë se është përfshirë në sabotimin e tubacioneve të gazit Nord Stream 1 dhe 2, për të cilat Rusia është përpjekur vazhdimisht të akuzojë vendet perëndimore.

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë hedh poshtë akuzat ruse.

“Për të zhvendosur fokusin nga trajtimi i saj katastrofik i pushtimit të paligjshëm të Ukrainës, Ministria Ruse e Mbrojtjes po përdor pretendime të rreme të përmasave epike”, shkroi ministria në Twitter.

“Kjo histori e fabrikuar thotë më shumë për argumentet që përdoren brenda qeverisë ruse sesa për Perëndimin.”

Sulme të shumta

Guvernatori, Michail Razvozjayev, informoi qysh herët banorët e gadishullit të aneksuar se fotografitë e asaj që ndodhi në port nuk duhet të shpërndahen, gjë që ai e shpjegoi duke thënë se mund të zbulojë sekretet e mbrojtjes.

Sulmi është një nga disa sulme të kohëve të fundit në gadishullin e okupuar të Krimesë. Në fillim të tetorit, ura që lidh gadishullin me Rusinë u sulmua, duke shkaktuar shembjen e saj të pjesshme dhe në gusht, disa shpërthime ndodhën në një bazë ajrore në veri të Sevastopolit.

Gadishulli i Krimesë është qendror për ushtarët rusë në Ukrainën jugore që marrin furnizimet dhe mbështetjen që u nevojiten në luftimet e vazhdueshme. Dhjetëra mijëra civilë janë zhvendosur në lindje në qarkun Kherson, ku një sulm ukrainas në qytetin me të njëjtin emër është i pashmangshëm.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s