Kategori
Uncategorized

Berisha slams Erdoğan’s pro-Rama meddling as against Albanian interests: The Turkish President cannot decide for Albania

The President of Turkey cannot dictate which school should work and which shouldn’t or who the Foreign Minister must be.

I have no sympathy for (former Foreign Minister) Ditmir Bushati, but he (Erdoğan) cannot interfere for firing him”.


“The President of Turkey cannot interfere to decide who the Head Mufti must be, because the Albanian President and Prime Minister cannot do that either; and this is unacceptable”.


“The Albanian Islam is Western Islam. It has a glorious history, from the stance for the alphabet and the decision for the translation of Quran, decisions that gave it the physiognomy of the European Islam.

We must be clear, we have our own specifics.
We are a multi-religious nation. We are brothers only to each-other. Brotherhood exists only inside a nation, not outside it”, Sali Berisha.

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha i dërgoi një mesazh të qartë presidentit turk Recep Tayyip Erdoğan, duke kritikuar ndërhyrjen e tij në punët e brendshme të Shqipërisë duke mbështetur kryeministrin Edi Rama në kundërshtim me interesin e popullit shqiptar.

“Dëshiroj t’i them hapur Presidentit të Turqisë se puna që ai po bën për pushtetin e Edi Ramës është në kundërshtim të hapur me interesat e shqiptarëve.

Gjithashtu, veprimet vasalike të Edi Ramës nuk i shërbejnë një bashkëpunimi afatgjatë mes dy vendeve”, tha Berisha në konferencën e tij javore për shtyp duke komentuar mbylljen e institucioneve arsimore turke në Tiranë me kërkesë të Erdoganit.

“Presidenti i Turqisë nuk mund të diktojë se cila shkollë duhet të funksionojë dhe cila jo ose kush duhet të jetë Ministri i Jashtëm. Nuk kam simpati për (ish-ministrin e Jashtëm) Ditmir Bushati, por ai (Erdoğan) nuk mund të ndërhyjë për shkarkimin e tij”.

“Presidenti i Turqisë nuk mund të ndërhyjë për të vendosur se kush duhet të jetë kryemyftiu, sepse këtë nuk mund ta bëjnë as presidenti dhe kryeministri shqiptar; dhe kjo është e papranueshme”.

“Islami shqiptar është islami perëndimor.
Ka një histori të lavdishme, që nga qëndrimi për alfabetin dhe vendimi për përkthimin e Kuranit, vendime që i dhanë fizionominë e Islamit evropian.

Duhet të jemi të qartë, ne kemi specifikat tona.
Ne jemi një komb shumëfetar.
Ne jemi vetëm vëllezër me njëri-tjetrin. Vëllazëria ekziston vetëm brenda një kombi, jo jashtë tij”, tha Berisha.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s