Kategori
Uncategorized

Spiuni rus me identitet brazilian José Assis Giammaria (40) është në të vërtetë rusi Mikhail Valerievich Mikushin (44).

Personi akuzohet për veprimtari të paligjshme të inteligjencës kundër sekreteve shtetërore që mund të dëmtonin interesat themelore kombëtare (neni 121 i Kodit Penal).

Shkeljet e këtij neni dënohen me gjobë ose me burgim gjer në tre vjet.

– Hetimi që kemi filluar tani është në fazën fillestare. Ekziston rreziku që provat të ngatërrohen, thotë Blom.

Burri qëndroi në Norvegji me emrin José Assis Giammaria dhe kishte një pasaportë braziliane.

PST beson se ai është një shtetas rus, emri i vërtetë i të cilit është Mikhail Valerievich Mikushin, i porositur nga inteligjenca ruse.

“Nuk jemi plotësisht të sigurt për identitetin e tij, por jemi mjaft të sigurt se ai nuk është brazilian”, thotë Blom.

Megjithatë, PST beson se Mikhushin ka lindur në Rusi dhe ka lindur më 19 gusht 1978.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s