Kategori
Uncategorized

Kina ”qendër sekrete policore kontakti” në një zonë industriale në Stokholm.

Oficeri i policisë kineze i punësuar mbikëqyrës

Si ”drejtor i Servicecentrum Stockholm nën “Stacionet e Policisë për kinezët jashtë shtetit” të Qingtian (përkthim i përafërt) për një periudhë tre vjeçare”

Dokumenti i drejtuesit të policisë kineze ne Stockholm .

Stafi i hotelit i pavetëdijshëm.

Billström reagon !

Ministri i Jashtëm Tobias Billström thotë për TT se qeveria e merr seriozisht informacionin.

– Ne synojmë të sigurojmë që çështja t’i dorëzohet nga ana e qeverisë autoriteteve ligjzbatuese, veçanërisht policisë së sigurisë.

Raporti për zyrat e policisë kineze në mbarë botën ka tërhequr shumë vëmendje ndërkombëtarisht.

Departamenti i Punëve të Jashtme i Irlandës ka urdhëruar ambasadën kineze të mbyllë zyrën e saj dhe në Kanada policia ka njoftuar se po nisë një hetim.

Ambasada kineze në Stokholm mohon në një email drejtuar TT se zyrat angazhohen në aktivitete policore.

“Të ashtuquajturat “stacione policore” të cilave ju referoheni janë, me sa dimë, në fakt qendra shërbimi kineze.

Ata asnjëherë nuk janë marrë me “veprimtari policore”.
Detyra e tyre është të ofrojnë ndihmë vullnetare për qytetarët kinezë jashtë vendit, për shembull rinovimin e patentës së shoferit”, shkruan ambasada

Sipas një raporti nga organizata Safeguard Defenders, e cila përshkruan shkeljet e të drejtave të njeriut në Kinë, Kina ka krijuar mbi 50 zyra policie në afërsisht 30 vende.

Përfaqësuesit kinezë, për aq sa kanë komentuar të dhënat, kanë pohuar se operacionet kanë funksione administrative.

Por sipas Safeguard Defenders, ata angazhohen në mbikëqyrje, kërcënime dhe presion kundër të mërguarve kinezë.

Një nga zyrat e caktuara është në Stokholm.

Në një artikull në faqen e lajmeve të Rrjetit Nordik Kinez, themelimi i "Stacionit Kinez të Policisë Jashtë shtetit dhe Qendrës së Shërbimit të Stokholmit" përmendet në lidhje me një ngjarje Krishtlindjesh në 2018.

Mes pjesëmarrësve është edhe ambasadori i atëhershëm i Kinës, Gui Congyou, i cili mund të shihet në foto në lidhje me fjalimin e tij.

Avtal tyder på kinesisk polis i Stockholm.

Kina påstås driva ett illegalt poliskontor i Stockholm. Ett fyra år gammalt anställningsavtal för en lokalanställd kinesisk polis tycks bekräfta att så är fallet.– Vi tar allvarligt på de här uppgifterna, säger utrikesminister Tobias Billström (M). 🔺Att utan tillåtelse bedriva polisiär verksamhet på ett annat lands territorium av det slag som beskrivs i rapporten är enligt juridiska experter ett brott mot folkrätten. https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/4oBja6/avtal-tyder-pa-kinesisk-polis-i-stockholm

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s