Kategori
Uncategorized

Beteja për furnizimet me armë për luftën e Putinit

Lufta kundër Ukrainës ka hyrë në një fazë më intensive ku Rusia ka shtuar sulmet e saj nga ajri.

Dronët dhe robotët e lundrimit janë përdorur për të sulmuar qytetet e Ukrainës, infrastrukturën strategjike dhe objektivat civile si parqet dhe këndet e lojërave.

Një zbulim i gazetarëve investigativë në Bellingcat tregon se disa nga ushtarakët rusë që kontrollojnë raketat kanë marrë trajnime më parë gjatë operacionit rus në Siri.

Sipas analistëve ushtarakë, Rusia ka marrë dërgesa të dronëve iranianë, ndërsa Ukraina përdor dronët turq Bayraktar.

Si Rusia ashtu edhe Ukraina kanë vështirësi në sigurimin e furnizimeve afatgjata të armëve.

Ukraina po kërkon vazhdimisht ndihmë me sisteme të reja armësh dhe municionesh për t’u mbrojtur kundër sulmit rus.

Deri më tani, një sërë vendesh perëndimore e kanë furnizuar Ukrainën me sasi të mëdha armësh, por pyetja është se për sa kohë vendet e stresuara ekonomikisht do të jenë në gjendje të vazhdojnë furnizimin.
Nga ana ruse, është e dyshimtë nëse industria vendase e armëve mund të prodhojë sasinë e nevojshme të armëve.

Në të njëjtën kohë, Rusia është e varur nga komponentë nga Perëndimi – diçka që mund të bëhet më e vështirë për shkak të sanksioneve kundër Rusisë.
Dëgjoni sa e rëndësishme është që të dyja palët të kenë armë të mjaftueshme.

Kur forcat ruse u detyruan të largoheshin nga pjesë të Ukrainës, ata lanë pas tanke dhe pajisje të tjera ushtarake.
Ato armë tani janë marrë përsipër nga Ukraina dhe janë bërë një shtesë e rëndësishme për forcat ukrainase.
Sipas inteligjencës britanike, armët e sekuestruara përbëjnë një pjesë të konsiderueshme të arsenalit të armëve të Ukrainës.
Korrespondentët e radios Rusia po kalon situatën si për Ukrainën ashtu edhe për Rusinë për sa i përket aksesit në armë dhe sa e rëndësishme është çështja e armëve për vazhdimin e luftës.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s