Kategori
Uncategorized

Moskoviti: Ne jemi një vend i grave tani

Më pak burra janë parë në restorantet, dyqanet dhe tubimet shoqërore të Moskës javët e fundit .
Kjo është raportuar nga
New York Times, e cila vizitoi qytetin.
Shumë burra rusë janë thirrur në “mobilizimin e pjesshëm” të Putinit për të luftuar në Ukrainë.
Të tjerët kanë ikur ose janë fshehur.

Gratë përpiqen të mbështesin njëra-tjetrën .

”Ndjehem sikur jemi një vend i grave tani,” i tha New York Times Stanislava, një 33-vjeçare banore e Moskës, e cila kohët e fundit u përpoq të merrte disa miq meshkuj për të ndihmuar në lëvizjen e disa mobiljeve për festën e saj të ditëlindjes.

Shumë gra të martuara kanë mbetur në Moskë që kur burrat e tyre ikën atje, ose para ose pas ardhjes së urdhrit të rekrutimit.

Disa nga ata me të cilët foli gazeta thonë se përpiqen të shohin njëri-tjetrin për të biseduar dhe mbështetur njëri-tjetrin kur ndihen të vetmuar.

Ata kanë frikë se njerëzit e tyre nuk do të kthehen të gjallë.
Që kur Kremlini urdhëroi mobilizimin, ka pasur një rrjedhë të vazhdueshme raportesh për rekrutët që humbën jetën para se të largoheshin nga Rusia.

Këto janë raporte për vetëvrasje, sulme të supozuara në zemër dhe vdekje të çuditshme në paraburgimin e policisë ruse, të përpiluara nga faqja e pavarur ruse e lajmeve Meduza.

Vdekje misterioze të rekrutëve

Ndër të tjera, një burrë 39-vjeçar thuhet se vdiq nga një atak në zemër më 27 shtator në një stacion policie në Vladivostok në bregdetin e Paqësorit të Rusisë , ku ai ishte dërguar pasi kishte pasur një lloj mosmarrëveshjeje në zyrën lokale të rekrutimit.

Disa rekrutë gjithashtu janë gjetur të vdekur në baza të ndryshme ushtarake në Rusi, me shkaqe të panjohura të vdekjes.

Në një nga bazat ushtarake në Omsk, në Siberinë perëndimore, një rekrutë e re u gjet i vdekur më 2 tetor, ku nuk mund të përcaktohej shkaku i vdekjes.

Në të njëjtën datë, një tjetër rekrut vdiq rreth 60 milje larg. 35-vjeçari, i cili sipas nënës së tij duhet të kishte aplikuar vullnetarisht për ushtrinë në fund të shtatorit, mësohet se ka pësuar një atak në zemër teksa ndodhej në një bazë në Novosibirsk. Mirëpo, nëna i thotë Meduzës se me sa dihet, djali nuk kishte sëmundje të zemrës.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s