Kategori
Uncategorized

Rolet e dyfishta të Erdoganit mes NATO-s dhe Rusisë

Ndërsa Turqia ka ushtrinë e dytë më të madhe të NATO-s, Presidenti Erdogan vepron si ndërmjetës në negociatat me Presidentin rus Vladimir Putin.

Turqia ka një vendndodhje strategjike në Bosfor dhe ka kontroll mbi transportin detar në Detin e Zi.

Por ndërkohë që Erdogan konsiderohet se ka një marrëdhënie të mirë me Putinin,
Erdogan eksporton drone në Ukrainë.

Turqia kërcënon të ndalojë aplikimin e Suedisë në NATO. Dëgjoni për lojën nga presidenti turk Tajip Erdogan dhe sa larg është i gatshëm të shkojë.

Presidenti Recep Tayyip Erdoğan i ka bërë kërkesa të qarta Suedisë në mënyrë që ai të pranojë të pranojë Suedinë në aleancën e mbrojtjes.

Në listën e kërkesave përfshihet, ndër të tjera, që Suedia të dorëzojë një numër personash të cilët Erdogan i cilëson si “terroristë”.

Por deri më tani, Suedia në asnjë mënyrë nuk i është afruar numrit të njerëzve që Turqia kërkon të deportohen.
Pyetja është nëse qeveria e re ka shanse më të mira për të negociuar me Turqinë dhe Erdoganin?

Që nga viti 1984, guerrilja kurde e PKK-së ka zhvilluar një luftë të armatosur në Turqi për autonomi më të madhe dhe të drejta të shtuara për kurdët, një konflikt që ka çuar në dhjetëra mijëra të vdekur.

Udhëheqësi gueril Abdullah Öcalan është i burgosur në ishullin Imrali jashtë Stambollit në Turqi që kur u arrestua nga shërbimi turk i sigurisë dhe u dërgua në Turqi në vitin 1999. Suedia, Turqia, SHBA dhe BE i klasifikojnë guerilët e PKK-së si terroristë.

Megjithatë, Suedia dhe Turqia kanë pikëpamje të ndryshme për milicinë e armatosur kurde YPG, e cila ka qenë një nga grupet e armatosura më efektive në betejat kundër lëvizjes terroriste IS në Siri.

Sipas Suedisë dhe aleancës mbrojtëse të NATO-s, YPG-ja ka qenë një partner i rëndësishëm në luftën kundër terroristëve të IS, por Turqia beson se YPG-ja gjithashtu duhet të klasifikohet si një grup terrorist.

Në Siri, koalicioni ndërkombëtar kundër grupit terrorist IS ka ofruar mbështetje ajrore për grupin e armatosur SDF, një aleancë e, ndër të tjera, grupeve kurde, arabe dhe asiriane/siriane.

Grupi më i fortë luftarak brenda aleancës është YPG kurd.

Ushtria amerikane ka punuar ngushtë me YPG-në në Siri dhe nuk i ka klasifikuar ata si terroristë.

Kjo tashmë ka mërzitur presidentin turk Erdogan, i cili barazon PKK-në dhe YPG-në dhe beson se të gjithë ata duhet të shihen si terroristë.

Pasi Finlanda dhe Suedia aplikuan për anëtarësim në NATO, ndarja brenda aleancës është bërë gjithnjë e më e qartë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s