Kategori
Uncategorized

Strategjia e re brutale e rusëve: “Kiev do të notojë në mut”

Popullsia ukrainase po shkon drejt një dimri të ashpër, beson Joakim Paasikivi, nënkolonel dhe mësues në Akademinë e Mbrojtjes.

Rusia ka ndryshuar strategjinë e saj në luftë dhe qëllimi i ri është i qartë.

– Ju eliminoni atë që e bën shoqërinë të tolerueshme.

Domethënë ujë, ujëra të zeza dhe gjithçka të tillë. Ata krijojnë një situatë të tmerrshme për njerëzit.

Janë dronët iranianë që bëjnë të mundur strategjinë e re.

Duke ndërprerë energjinë elektrike dhe ngrohjen, Rusia shpreson të shtypë popullsinë ukrainase dhe ta bëjë vendin të pabanueshëm në kohë që të godasë dimri i ashpër.

Njerëzit do të detyrohen të ikin nga shtëpitë e tyre përmes borës.

– Por ka të bëjë edhe me qetësimin e skifterëve në Moskë kur lufta shkon keq për Rusinë.

Kjo është pikërisht ajo për të cilën propaganduesit në televizionet ruse kanë zhurmuar, thotë Joakim Paasikivi.

Disa ditë më parë, politikani dhe ushtaraku rus Andrey Gurulyov u shfaq në televizionin rus dhe u shpreh ngrohtësisht në favor të planeve të reja.

– Një javë pasi të fikim energjinë elektrike, Kievi do të notojë në mut.

Sipas Joakim Paasakivi, taktikat e reja ruse të kujtojnë një teori të vjetër të fuqisë ajrore italiane nga shekulli i 20-të që thotë se popullsia duhet të shtypet nga bombardimet në shkallë të gjerë.

Problemi i vetëm është se rusët nuk kanë kapacitetin për ta bërë këtë, kështu që në vend të kësaj ata synojnë objektiva që krijojnë vuajtjet më të mëdha të mundshme për popullatën. Ose siç thotë Andrey Gurulyov:

– Do të çojë në një vërshim refugjatësh drejt Perëndimit. Bëhet e pamundur të mbijetosh pa ujë, ujëra të zeza, ngrohje, dritë dhe ushqim.

Andrey Gurulyov në TV rus.

Andrey Gurulyov në TV rus.

Për të ndaluar taktikat e reja ruse, ukrainasit duhet të gjejnë një mënyrë për të rrëzuar dronët iranianë. Mbrojtja ajrore aktuale e Ukrainës dhe ato të premtuara nga Perëndimi janë ndërtuar për raketa më të mëdha.

Të shkaktojë dëme maksimale

Dronët e lirë dërgohen së bashku me raketa më të mëdha në sulmet ajrore. Kjo do të thotë se do të ketë shumë dronë dhe raketa në ajër për t’u rrëzuar në të njëjtën kohë. Atëherë raketat e mëdha kanë një shans më të mirë për të kaluar dhe për të shkaktuar dëme maksimale.

– Do të jetë e paqëndrueshme në planin afatgjatë, mbrojtja e tyre ajrore nuk është e përshtatshme për këtë. Ju duhet një lloj sistemi bllokimi për t’i rrëzuar ata, problemi i vetëm është se dronët janë kaq budallenj.

Dronët kanë teknologji shumë të thjeshtë për t’u rrëzuar nga sistemet e zakonshme të bllokimit. Në vend të kësaj, ukrainasit do të kishin nevojë për sisteme të ngjashme me atë që izraelitët kanë në kupolën e tyre të hekurt për t’u mbrojtur kundër raketave të bëra vetë.

Por nëse mund ta përdorin është e dyshimtë, thotë Joakim Paasikivi.

– Ata kanë thënë se nuk do të kontribuojnë me armë, por përkundrazi me sisteme mbrojtëse si sisteme bllokimi si ky. Por deri më tani është e paqartë se çfarë do të thotë kjo.

Qendra e qytetit të Kievit pas sulmeve ruse më 10 tetor.

Qendra e qytetit të Kievit pas sulmeve ruse më 10 tetor.Foto: Roman Hrytsyna / AP

Qendra e qytetit të Kievit pas sulmeve ruse më 10 tetor.
Qendra e qytetit të Kievit pas sulmeve ruse më 10 tetor.Foto: Roman Hrytsyna / AP

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s