Kategori
Uncategorized

Të lindurit e huaj janë më të prekur nga varfëria – pothuajse shtatë herë më e zakonshme

Varfëria materiale dhe sociale nënkupton një llogaritje kolektive të aftësisë së një personi për të përballuar lloje të ndryshme shpenzimesh.

Ka disa pika të ndryshme në lidhje me këtë, duke përfshirë aftësinë për të paguar shpenzime të paparashikuara, për të shlyer borxhet, për të qenë në gjendje të mbani shtëpinë mjaftueshëm të ngrohtë, për të marrë pjesë në aktivitete shoqërore që kushtojnë para, akses në një makinë dhe më shumë.

Kur një person vuan nga varfëria materiale apo sociale, kjo do të thotë se nuk mund të përballohet standardi normal i jetesës që ekziston në vend.

Një person që nuk mund të përballojë pesë ose më shumë nga artikujt e klasifikuar si një standard normal jetese sipas definicionit në varfëri materiale dhe sociale.

Sipas sondazhit të fundit të

Statistikave të Norvegjisë për vitin 2021, afërsisht tre përqind e të gjithëve në Suedi që janë 16 vjeç e lart kanë jetuar në varfëri materiale dhe sociale gjatë vitit të kaluar, që korrespondon me afro 300,000 banorë.

Suedia i përket një prej vendeve në BE me varfërinë materiale dhe sociale më të ulët në mesin e të lindurve vendas, por kjo nuk vlen për të lindurit e huaj të vendit.

Megjithatë, kjo ndryshon ndjeshëm kur i njëjti studim llogaritet për personat e lindur jashtë vendit në Suedi.

Vitet e fundit, varfëria materiale dhe sociale është rritur në mesin e të lindurve të huaj në vend, dhe situata për të lindurit vendas ka mbetur e pandryshuar.

– Por varfëria materiale dhe sociale është pothuajse shtatë herë më e zakonshme në mesin e të lindurve të huaj sesa në mesin e të lindurve vendas në Suedi.

E llogaritur në atë mënyrë, dallimet në Suedi janë më të mëdhatë në të gjithë BE-në, thotë Helena Månsson, studiuese në Statistikat e Suedisë.

Në vitin 2021, 10.3 për qind e të gjithë të lindurve të huaj në Suedi jetonin në varfëri materiale dhe sociale, por për të lindurit në shtëpi proporcioni ishte 1.5 për qind.

– Dallimet më të mëdha midis të lindurve vendas dhe të huaj kanë të bëjnë me aftësinë për të paguar një shpenzim më të madh të papritur, aftësinë për të përballuar pjesëmarrjen e rregullt në një aktivitet të kohës së lirë dhe nëse mund të përballoni një pushim njëjavor çdo vit, thotë Månsson.

43 për qind e të lindurve të huaj nuk kishin aftësinë për të paguar shpenzime të paparashikuara në vitin 2021, shifra korresponduese për të lindurit në vend ishte njëmbëdhjetë për qind.

Në mesin e të lindurve jashtë vendit, 22 për qind nuk kishin mundësi të shkonin me pushime, krahasuar me katër për qind për personat e lindur në Suedi.

Gabriella Mait / Politolog me fokus në menaxhimin e krizave dhe sigurinë. Njohur me politikën e Lindjes së Mesme dhe politikën e jashtme suedeze dhe spanjolle

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s