Kategori
Uncategorized

Ulf Kristersson (M) Kryeministri i ri: Unë jam mirënjohës

Ulf Kristersson bëhet kryeministri i 35-të i Suedisë.

Udhëheqësi i moderuar u votua në Riksdag (Parlament) të hënën.

– Ndihem shumë mirë, dhe u jam mirënjohës, thotë ai

Pasi u zgjodh kryeministër,

Ulf Kristersson mbajti një konferencë për shtyp ku theksoi se është modest për këtë detyrë.

– Ndihem shumë mirë, dhe u jam mirënjohës, thotë ai.

Kristersson thotë se ka një shumicë në Riksdag, për herë të parë pas një kohe të gjatë.

E vështirë do të jetë sepse edhe detyrat janë të vështira, thotë ai.

Kur u pyet se cili do të jetë vendimi i parë politik që do të marrë, Kristersson thotë:

– Cili do të jetë vendimi i parë do të zbulohet shumë shpejt.

Një nga gjërat që është lartë në listën prioritare është, sipas Ulf Kristersson, mbështetja e premtuar për çmimin e energjisë elektrike që do të arrijë më 1 nëntor.

– Do të vijë sa më shpejt.

Por një qeveri nuk mund të marrë një vendim derisa të marrë detyrën dhe kjo do të ndodhë vetëm nesër, thotë ai.

A ishte gabim t’u premtosh votuesve diçka?

– Aspak.

Premtimi ynë mbetet, por ju duhet të jeni në brendësi të qeverisë për të marrë vendime të tilla.

Qeveria e re e Suedisë

Të moderuarit

Ulf Kristersson, kryeministër Ministër i
BE-së, Jessica Roswall
Ministër i Drejtësisë, Gunnar Strömmer Ministër i
Migracionit, Maria Malmer Stenergard Ministër i
Punëve të Jashtme, Tobias Billström Ministër i
Mbrojtjes, Pål Jonsson Ministër i
Financave, Elisabeth Svantesson
Ministër i Kulturës, Parisa Liljestrand

Kristian Demokratët

Ministri i Energjisë dhe Ushqimit dhe Zëvendëskryeministri, Ebba Busch
Ministër i Çështjeve Sociale, Jakob Forssmed Ministri i
Shëndetësisë, Acko Ankarberg Johansson
Ministri i Çështjeve Rurale, Peter Kullgren

Liberalët

Ministrja e Arsimit, Mats Persson
Ministrja e Arsimit, Lotta Edholm
Ministrja e Klimës dhe Mjedisit, Romina Pormoukhtari Ministrja e
Tregut të Punës dhe Integrimit, Johan Pehrson

Demokratët suedezë nuk marrin poste ministrore, por janë pjesë e një zyre koordinimi me zyrtarë politikë në Zyrën e Qeverisë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s