Kategori
Uncategorized

Etiketa e urrejtjes kundër Putinit – në varrin e prindërve të tij

Prindërit e Vladimir Putin janë varrosur në varrezat Serafimovskoye në Shën Petersburg.

Nëna Maria vdiq në 1998 dhe babai Vladimir në 1999. Një vit më pas djali u bë president i Rusisë.

Më 6 tetor, një ditë para ditëlindjes së 70-të të Vladimir Putinit, një shënim u vendos në varrin e prindërve të presidentit rus.

Kështu thuhej në shënim:

“Prindër të një të çmenduri, merrni atë me vete.

Ai shkakton kaq shumë dhimbje dhe vuajtje.

E gjithë bota po lutet për vdekjen e tij.

Vdekje Putinit, rrite një bastard vrasës.”

https://zona.media/article/2022/10/12/zapiska

Merre me vete”. Një 60-vjeçar nga Petersburga u dërgua në arrest shtëpiak në rastin e një shënimi në varrin e prindërve të Putinit.

Një gjykatë në Shën Petersburg vendosi në arrest shtëpie 60-vjeçaren Irina Tsybaneva, e cila la një shënim në varrin e prindërve të Presidentit të Rusisë me fjalët: “Vdekje Putinit”. Gruaja mundi t’i afrohej monumentit të mbrojtur, por nuk arriti të largohej pa u vënë re nga varrezat. Policia dhe prokuroria kërkuan dërgimin e kontabilistit në paraburgim, duke e cilësuar krimin “guximtar”, por gjykata vlerësoi se kjo ishte një masë sigurie tepër e ashpër. Mediazona tregon se çfarë dihet rreth këtij rasti dhe çfarë roli luajti lajmi në aktin spontan të gruas së Shën Petersburgut.

“Sapo pashë programin, i cili në atë kohë ishte shumë serioz, kishte disa lajme dhe diçka më goditi me të vërtetë …,” 60-vjeçarja Petersburger Irina Tsybaneva po përpiqet të shpjegojë aktin e saj, duke qëndruar në kafazin e Gjykata e Qarkut Primorsky.
Tsybaneva u akuzua për përdhosje të vendit të varrimit të të ndjerit për arsye të armiqësisë politike ose ideologjike pasi ajo erdhi në varrin e prindërve të presidentit rus Vladimir Putin dhe la një shënim atje, i cili përfshinte fjalët e mëposhtme: “Ju ngritët një fanatik dhe një vrasës.”

 • Dhe sa shpesh, duke parë lajmet, shkoni për të shkruar shënime për të gjithë? e pyet prokurori.
 • Epo jo. Shikova lajmet, kuptova se gjithçka është shumë e frikshme, gjithçka është shumë e trishtuar, ka shumë të vdekur.
 • Ne kishim një koronavirus, të gjithë ishin në depresion. I ke shkruar edhe dikujt?
 • Pse? Jo, sigurisht jo, – buzëqesh Tsybaneva.
 • Epo, nuk e di. Keni parë lajmet, keni vendosur të shkruani.
  Po, nën ndikimin e lajmeve.
  A është media fajtore për veprimet tuaja?
 • Rezulton prej andej.
  Para luftës në Ukrainë, Irina Tsybaneva, një llogaritare nga Shën Petersburg, nuk ishte veçanërisht e interesuar për politikën. Dhe pas pushtimit rus, tema e luftës praktikisht nuk u ngrit në bisedat me të afërmit, tregon djali i saj Maksimi për Mediazona.
  “Ajo shkoi në koncerte, festivale, teatro dhe muze. Udhëtoi shumë nëpër qytete. Ajo udhëtoi si në Rusi ashtu edhe jashtë saj, shton burri. – Dikur më pëlqenin këngët bardike, nuk e di si është tani, por, ndoshta, edhe. Kam shkuar shumë herë në festivalin Grushinsky. Ajo ishte një anëtare e shquar e klubit të fansave të Trofimit”.
  Ajo kaloi shumë kohë me nipërit e saj, nga të cilët ka gjashtë: tre fëmijë nga djali dhe tre nga vajza. Tsybaneva u zhvendos në Shën Petersburg në vitet 1980 nga rajoni Tver, punoi si inxhinier dhe më pas si kontabiliste në kompani të ndryshme.
  Më 6 tetor, në prag të ditëlindjes së Presidentit të Rusisë, Irina Tsybaneva shkoi në varrezat Serafimovskoye, ku janë varrosur prindërit e tij.
  Në atë kohë, siguria ishte forcuar në varreza dhe konkretisht në varrin e Vladimir dhe Maria Putin. Ndoshta për faktin se në fund të shtatorit një poster i vogël u shfaq në monumentin e tyre në formën e një faqeje nga një ditar me përmbajtjen e mëposhtme: “Të dashur prindër! Djali juaj po sillet keq! Kalimi i mësimeve të historisë, grindje me shokët e klasës, kërcënimi për hedhjen në erë të gjithë shkollës! Vepro!”
  Një javë më vonë, një gjykatë në Shën Petersburg arrestoi aktivisten Anastasia Filippova për dhjetë ditë me akuzën e mosbindjes ndaj një oficeri policie. Siç raporton Paper, të afërmit e Filippovës e kanë lidhur ndalimin dhe arrestimin e saj me këtë poster. Aktivistes i anuloi dje arrestimi nga gjykata dhe vetë ajo u lirua nga qendra speciale e paraburgimit.

Pavarësisht rojeve dhe oficerëve të policisë në detyrë, Irina Tsybaneva arriti t’i afrohej varrit të Putinëve. “Ata u hutuan atje dhe disi ajo la një shënim. Si rezultat, rezultoi se ka shumë kamera atje”, tha Maxim, duke shtuar se nëna e tij arriti të merrte një shënim në telefon, i cili, megjithatë, më vonë u sekuestrua.


Përmbajtja e shënimit u bë e ditur sot gjatë një takimi në të cilin Tsybaneva u zgjodh masa e ndalimit. “Prindër të një maniaku, çojeni në vendin tuaj, ai shkakton aq shumë dhimbje dhe telashe, e gjithë bota po lutet për vdekjen e tij . Vdekje Putinit, ju rritët një fanatik dhe një vrasës”, tha Tsybaneva në një mesazh.
Në një studim gjuhësor, një kopje e të cilit i ishte bashkangjitur kërkesës për masën e ndalimit sot në gjykatë, ekspertët arritën në përfundimin se shënimi përmbante një “vlerësim negativ të presidentit rus Vladimir Putin” drejtuar prindërve të tij. Por se si e ka identifikuar saktësisht policia personin që ka lënë shënimin nuk dihet. Prokurori në gjykatë iu referua masave operacionale-kontroll.
Një fletëpalosje me një apel për prindërit e ndjerë të Putinit u zbulua në të njëjtën ditë nga një roje varrezash – dhe menjëherë njoftoi policinë. Dhe tashmë të hënën, 10 tetor, ata thirrën banesën e Tsybaneva. “Ajo nuk e hapi për një kohë të gjatë, por në fund polici i premtoi se do ta hapte derën dhe ajo e hapi. Ajo u dërgua dje në orën 15:00 në Repartin 35 të policisë. Kishte diçka për një kohë të gjatë. Si rezultat, natën ajo telefonoi dhe tha se do të kishte një kërkim. Ne shkuam menjëherë në shtëpinë e saj, por ajo nuk ishte atje”, tha Maxim Tsybanev për Mediazone.
Kontabilistja u vendos në një qendër paraburgimi të përkohshëm dhe kundër saj u hap një çështje penale sipas nenit për përdhosjen e vendit të varrimit të të ndjerit bazuar në armiqësi politike ose ideologjike. Dënimi maksimal për të është burgim deri në pesë vjet.
Gjatë dy ditëve që Tsybaneva ishte në statusin e të arrestuarit, policia arriti të kryejë një ekzaminim të ADN-së, i cili konfirmoi se gjurmët e lëkurës së saj ishin ruajtur në letër. Ekzaminimi i shkrimit të dorës tregon gjithashtu se ishte Tsybaneva ajo që shkroi shënimin. Përveç kësaj, një fotografi e shënimit u gjet në telefonin e saj.
“Menjëherë pranova se kisha shkruar dhe se nuk kishte nevojë për të kryer këto studime,” tha Irina Tsybaneva në gjykatë.
Hetimi dhe zyra e prokurorit kërkuan që Tsybaneva të merret në paraburgim. “Ajo dyshohet për një krim, rreziku publik i të cilit qëndron në fyerjen e kujtimit të të vdekurve, të ndjerit, ndjenjat e të gjallëve për të vdekurit,” arsyetoi prokurori nevojën për një qendër paraburgimi për Tsybaneva.
Ajo e quajti krimin e kryer nga llogaritari “guxim” dhe, duke pasur parasysh përshtypjen dhe ndikimin e lajmeve mbi Tsybaneva, ajo konsideroi se ishte më mirë që ajo të ishte në paraburgim.
Avokatët ishin kundër dhe mundën të bindin gjykatën se masa e kërkuar parandaluese ishte shumë e ashpër. Si rezultat, gjyqtari Dmitry Lozovoy e dërgoi Tsybaneva në arrest shtëpiak për 28 ditë, duke e ndaluar atë të përdorte internetin, telefonin dhe postën. “Për sa i përket veprimeve të ndërmarra, kjo është shumë mizore, mirë, por në kontekstin e situatës aktuale në vend, kjo është shumë e mirë”, thotë djali i saj Maksimi.
Redaktori: Dmitry Treschanin

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s