Kategori
Uncategorized

Pushtimi i Ukrainës bëri që Suedia të braktiste 200 vjet mos-angazhim dhe të aplikonte për anëtarësim në aleancën ushtarake të NATO-s.

Vendimi i Vladimir Putin për

të pushtuar Ukrainën bëri që Suedia të braktiste 200 vjet mos-angazhim dhe të aplikonte për anëtarësim në aleancën ushtarake të NATO-s.

Ai që ka ndjekur nga afër reagimet ruse është ish-kryeministri Michail Kasianov, i cili ishte një nga njerëzit më të afërt të Putinit përpara se ai të rrëzohej dhe të bëhej politikan opozitar.

Paralajmërimi i ish-ministrit pas kërkesës ruse: “Mos e ftoni armikun”

– Putin ishte pak kontradiktor në fjalimet e tij.

Që në fillim tha gjëra për të krijuar frikë, pastaj u kthye dhe pohoi se nuk i krijon aspak problem

Rusisë

që Suedia dhe Finlanda kanë aplikuar në NATO, thotë ai dhe vazhdon:

– Siç duket tani, është Ukraina që i krijon probleme, jo Suedia dhe Finlanda.

Unë nuk mendoj se ai është aq i shqetësuar për këtë.

Ai pa dyshim ka pohuar në të kaluarën se ishte qëllimi i Ukrainës për t’u bashkuar me NATO-n që filloi luftën.

Por unë mendoj se ai e shpiku atë.

është Suedia një nga vendet që janë në zonën e rrezikut?

– Absolutisht.

Së pari ai do të shkojë drejt Moldavisë dhe do të jetë e lehtë.

Pastaj do të jenë vendet baltike dhe pas kësaj fatkeqësisht ekziston rreziku që ai të ekspozojë Suedinë ndaj kërcënimeve të tij.

Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme që ai të ndalet.

“Vija e kuqe e Putinit mund të jetë kaluar”

“Mos shtypja e butonit bërthamor”

Ndërsa Ukraina ka çliruar gjithnjë e më shumë zona, Vladimir Putin ka ngritur tonin dhe ka kërcënuar se do të përdorë armë bërthamore.

Deklarata ka tronditur Perëndimin dhe presidenti amerikan Joe Biden paralajmëroi së fundmi se presidenti rus “nuk bën shaka”.

Megjithatë, Kasianov nuk beson se do të bëhet realitet.

– Përdorimi i armëve bërthamore është diçka ndryshe nga ajo që po ndodh tani.

Nuk mendoj se po e shtyp butonin.

Unë mendoj se ai do të përdorë armë më të sofistikuara për të krijuar telashe në Ukrainë.

“Mos shtypja e butonit bërthamor”

Ndërsa Ukraina ka çliruar gjithnjë e më shumë zona, Vladimir Putin ka ngritur tonin dhe ka kërcënuar se do të përdorë armë bërthamore.

Deklarata ka tronditur Perëndimin dhe presidenti amerikan Joe Biden paralajmëroi së fundmi se presidenti rus “nuk bën shaka”.

Megjithatë, Kasianov nuk beson se do të bëhet realitet.

– Përdorimi i armëve bërthamore është diçka ndryshe nga ajo që po ndodh tani.

Nuk mendoj se po e shtyp butonin.

Unë mendoj se ai do të përdorë armë më të sofistikuara për të krijuar telashe në Ukrainë.

Emil Forsberg

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s