Kategori
Uncategorized

Statistikat e Suedisë: Emigracioni po rritet përsëri – 900,000 priten brenda një dekade

Gjatë gjysmës së parë të vitit 2022, emigracioni në Suedi u rrit. Shifrat e statistikave të Suedisë tregojnë se imigracioni arrin në rreth 42,000 njerëz në gjysmën e parë të vitit. Disa nga vendet më të zakonshme të imigracionit janë ende Siria, Irani, Iraku, Eritrea, Somalia, India dhe Afganistani.

Bazuar në tendencat aktuale dhe politikën e imigracionit, Statistikat e Norvegjisë bëjnë gjithashtu të ashtuquajturat projeksione të popullsisë , të cilat për të gjithë vitin pritet të përfundojnë në pak më shumë se 90,000 njerëz.

Deri në vitin 2032, imigrimi total në Suedi pritet të arrijë në pak më shumë se 895,000 njerëz sipas Statistikave të Norvegjisë, nga të cilët afërsisht gjysma e emigrantëve e kanë origjinën në Azi dhe Afrikë.

Pak më shumë se një e dhjeta e imigrimit përbëhet nga kthimi i suedezëve që kthehen nga një qëndrim më i gjatë jashtë vendit. Pritet të ketë edhe emigracion ku kthehen të lindurit jashtë vendit.

Në total, numri i njerëzve të lindur jashtë Evropës pritet të rritet me rreth 300,000 njerëz në dekadën e ardhshme, ose afër 500,000 njerëz duke përfshirë emigrantët e gjeneratës së dytë.

Nga një këndvështrim historik, Suedia është sot në vëllime që janë dukshëm më të larta nga mesatarja historike. Megjithëse 90,000 njerëz në vit janë më pak se në vitin 2015 të refugjatëve, Suedia është në vëllime rekord për një periudhë më të gjatë kohore.

Midis viteve 1950 dhe 2000, imigrimi në Suedi ishte afërsisht 40,000 në vit sipas statistikave të Statistikave të Norvegjisë.

Opozita kritike

Opozita ka kritikuar faktin që kryeministrja Magdalena Andersson (S) e ka ekzagjeruar se sa e rreptë është bërë politika e imigracionit. Magdalena Andersson tha në seancën dëgjimore të lidershipit të partisë SVT se ajo ka shtrënguar politikën e migracionit që nga viti 2015.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s