Kategori
Uncategorized

Çfarë është saktësisht fibrilacioni i zemrës?

Kur flasim për
fibrilacion të zemrës , zakonisht nënkuptohet fibrilacioni atrial.
Është një shqetësim në ritmin e zemrës, ku zemra rreh në mënyrë të çrregullt, dhe shpesh shumë shpejt.
Është një çrregullim i zakonshëm i ritmit të zemrës, veçanërisht tek të moshuarit.
Therese Wenger Doktor
Kështu ndërtohet zemra

Zemra është një organ muskulor i përbërë nga katër dhoma. Të katër dhomat punojnë së bashku për të pompuar gjakun në mushkëri dhe në pjesën tjetër të trupit.

Zemra merr gjak të varfër me oksigjen nga indet e trupit dhe e dërgon atë në mushkëri, ku gjaku merr oksigjen, përpara se të dërgohet përsëri në zemër.

Gjaku, i cili tani është i pasur me oksigjen, dërgohet përsëri në indet e trupit.
Në këtë mënyrë, gjaku lëviz në një qark të përjetshëm.
Zemra ka një stimulues të ritmit natyror

Në mënyrë që gjaku të pompohet në mënyrë efikase në qarkullimin e trupit, është një parakusht që muskujt e zemrës të kontraktohen me forcë të mirë.

Tkurrjet në muskuj ndodhin sepse zemra përmban një sistem përçueshmërie elektrike. Në atriumin e djathtë ka një zonë me qeliza të specializuara, të quajtur nyja sinusale .

Këta janë stimuluesit e ritmit natyror të zemrës , të cilët ofrojnë sinjalin e fillimit për çdo rrahje të re të zemrës.

Nyja e sinusit shkakton kështu impulse elektrike, të cilat më pas përhapen më tej në zemër përmes sistemit të përcjelljes elektrike. Impulset zakonisht dërgohen jashtë rregullisht, gjë që jep një rrahje zemre të qëndrueshme.

Impulset elektrike çojnë në tkurrje të muskujve të zemrës. Impulset fillimisht kalojnë përmes atriumit të djathtë dhe të majtë, dhe më pas në dhomat e zemrës. Prandaj, janë atria ato që tkurren së pari, duke e zbrazur gjakun në dhomat kryesore. Dhomat kryesore më pas tkurren, duke e dërguar gjakun më tej në qarkullimin e trupi
Kështu ndodh fibrilacioni i zemrës

Në fibrilacionin atrial , impulset elektrike shumë të shpejta shkaktohen nga vende të tjera në atrium sesa nyja sinusale, dhe një lloj kaosi elektrik ndodh në atria.

Me fjalë të tjera, nuk janë më impulset elektrike nga nyja sinusale që kontrollojnë rrahjet e zemrës. Kjo bën që atriumet në zemër të lëvizin më në mënyrë të parregullt dhe zakonisht shumë më shpejt se normalja. Atriumet dridhen, ose "fibrilojnë", prandaj emri fibrilacion.

Jo të gjitha impulset e shpejta nga atriumet përçohen deri në dhomat kryesore më të mëdha, por parregullsia kryhet më tej, dhe për këtë arsye jep një puls të parregullt.

Kur atriumet fibrilojnë, ato nuk tkurren më me një forcë të mirë dhe kështu dhomat kryesore të zemrës nuk mbushen në mënyrë optimale me gjak. Rezultati është se zemra pompon me më pak efikasitet.

Një rezultat tjetër është se gjaku në atria është më i ndenjur.

Gjaku i ndenjur mund të grumbullohet së bashku dhe ekziston rreziku që mpiksjet e vogla të gjakut të shkëputen dhe të barten me rrjedhjen e gjakut deri në tru, ku mund të shkaktojnë goditje në tru.

Prandaj, fibrilacioni atrial rrit rrezikun për të pasur një goditje në tru , por trajtimi mund të ndihmojë në uljen e këtij rreziku.

Simptomat e fibrilacionit të zemrës

Simptoma kryesore e fibrilacionit të zemrës është një rrahje e parregullt dhe shpesh e shpejtë e zemrës. 

Sulmi mund të zgjasë nga disa minuta deri në disa ditë, dhe shumë prej tyre përfundimisht do të zhvillojnë fibrilacion kronik të zemrës.

🔻 A është e rrezikshme rrahjet e larta të zemrës?

Disa njerëz nuk e vërejnë fare se kanë fibrilacion atrial dhe mjeku e zbulon rastësisht.

Të tjerë ndiejnë se zemra po “rraton”, madje e vënë re kur fillon dhe përfundon episodi i fibrilacionit të zemrës.
Disa njerëz përjetojnë dhimbje gjoksi , marramendje , djersitje të ftohta dhe frymëmarrje të rënduara, përveç palpitacioneve, në këtë rast duhet të telefononi i urgjencës …

Mund të prekë edhe të rinjtë

Por nuk janë të rrezikuar vetëm të moshuarit dhe ata me sëmundje të tjera të zemrës dhe enëve të gjakut.

– Njerëzit me presion të lartë të gjakut , mbipeshë dhe obezitet, njerëzit që nuk janë fizikisht aktivë dhe njerëzit me diabet janë gjithashtu të prirur për të zhvilluar fibrilacion atrial. Trashëgimia është gjithashtu e rëndësishme përveç sëmundjeve të mushkërive, apneas së gjumit , konsumit të lartë të alkoolit dhe gjithashtu sporteve intensive afatgjatë të qëndrueshmërisë, thotë mjekia Norvegjeze e zemrës Maja-Lisa Løchen.

Ka shumë indikacione që mund të stërviteni për fibrilacion atrial. Është bërë një e vërtetë që është treguar përmes disa studimeve, tha shefi i departamentit Jostein Grimsmo në departamentin për rehabilitimin kardiak në ish-Feiringklinikken në Lommelegen në 2017.

Grimsmo ka bërë disa studime mbi fibrilacionin atrial në lidhje me stërvitjen.

– 10 për qind e atyre që kemi ekzaminuar në projekte kanë zhvilluar fibrilacion atrial për shkak të ushtrimeve.

Ne pamë që njerëzit deri në 30 vjeç e morën atë. Tek ata që bëjnë sporte që kërkojnë palestër, është e zakonshme ta marrin atë në një moshë pak më të vonshme, por nuk e dimë se sa kohë ose sa kohë duhet që të nxitet. Mesi i viteve 50 është mosha e zakonshme e debutimit, thotë Grimsmo.

S është i rrezikshëm fibrilacioni arterial?

Løchen thekson se gjendja nuk është e rrezikshme nëse jeni i ri dhe përndryshe i shëndetshëm dhe nuk keni probleme.

Por për të moshuarit, injorimi i simptomave dhe mosmarrja e ndihmës mund të jetë më serioze.

– Nëse jeni 65 vjeç e lart dhe/ose keni presion të lartë të gjakut, sëmundje kardiovaskulare ose diabet, mund të ketë arsye për trajtimin me ilaçe holluese të gjakut për të shmangur mpiksjen e gjakut në zemër.

Tre forma të fibrilacionit atrial

Fibrilacioni atrial paroksizmal:

Fibrilacioni atrial që largohet vetvetiu, zakonisht brenda 1 deri në 2 ditë (maksimumi 7 ditë).

Shpesh ndodh pa një sëmundje organike të zemrës.

Fibrilacion atrial i vazhdueshëm:

Fibrilacion atrial që nuk largohet vetë, por mund të shndërrohet në ritëm sinus.

Fibrilacion atrial i përhershëm (kronik):

Fibrilacion atrial që nuk mund të shndërrohet në ritëm sinus.

Fibrilacioni kronik atrial shkaktohet më shpesh nga një gjendje themelore në

zemër , mushkëri ose metabolizëm.

Burimi:

LVH.nr

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s