Kategori
Uncategorized

Fitore e parë e Trump. Ne Një gjykatë federale ka vendosur që dokumentet duhet të shqyrtohen nga një ekzaminues i pavarur.

Kjo do të thotë një fitore e pjesshme për Trump, i cili dy javë më parë kërkoi që një hetues i pavarur të shqyrtojë dokumentet.

Ishte në fillim të gushtit që FBI-ja ndërmori veprime kundër pronës luksoze të Trump dhe rezidencës aktuale Mar-a-Lago në Florida. Aty morën me vete kuti me dokumente.

Disa prej tyre thuhet se janë klasifikuar dhe pyetja që FBI po heton është nëse trajtimi i këtyre dokumenteve nga Trump ishte i paligjshëm apo jo.

https://www.dagbladet.no/studio/nyhetsstudio/5?post=105284

Får ønsket oppfylt

FBI får ikke lenger lov til å gjennom dokumentene de beslagla fra eiendommen til USAs forhenværende president Donald Trump.

Det har en føderal domstol i USA bestemt, melder CNN.

Domstolen har også besluttet at dokumentene skal gjennomgås av en uavhengig gransker.

Det betyr delvis seier for Trump, som for to uker siden begjærte at en uavhengig gransker skal gå gjennom dokumentene.

Det var i begynnelsen av august at FBI gikk til aksjon mot Trumps luksuseiendom og nåværende bopel Mar-a-Lago i Florida. Der tok de med seg kasser med dokumenter.

Flere av dem skal ha vært graderte, og spørsmålet FBI undersøker er hvorvidt Trumps befatning med disse dokumentene har vært lovstridig eller ikke

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s