Kategori
Uncategorized

Por ata nuk do të kthehen kurrë në Shqipëri.

Herët në mëngjes të së premtes, kaos ka shpërthyer në hotelin Apollo Prestige Resort në Shqipëri.

Rreth 50 suedezë arritën të shihnin sesi zona e hotelit u shkatërrua nga ekskavatorët.

– Njerëzit janë të prerë, ka polici dhe postblloqe, thotë udhëtari Johan.

Hoteli shqiptar me katër yje përshkruhet në faqen e internetit të Apollo si një resort ku qëndroni në vendndodhjen më të mirë: “Hoteli ka një zonë të madhe pishinë me pamje nga uji i gazuar”.

Prej pesë ditësh, Johan dhe gruaja e tij kanë qenë në hotel dhe kanë shijuar zhytje freskuese në pishina.

Por herët në mëngjesin e së premtes, ata kuptuan se zona e hotelit kishte përfunduar së larë.

– U zgjuam nga një shpim i përgjakshëm jashtë dritares, thotë ai.

Johani shikoi nga dritarja dhe pa me habi sesi makineritë e mëdha po shponin pishinën dhe pjesët e ambienteve të hotelit.

– Njerëzit janë të prerë. Është kaos këtu, policia dhe kordonët, ekipet televizive dhe gazetarët. Më pas janë stafi nga Apollo që përpiqen të gjejnë hotele të reja për banorët.

Edhe suedez Melker dhe e dashura e tij qëndrojnë të fshehur në dhomën e hotelit ndërsa kaosi vazhdon jashtë.

– Na thanë të rrimë larg. Ata ende po gërmojnë atje, thotë ai dhe vazhdon:

– U zgjova në shtatë këtë mëngjes nga diçka që ulërinte si ferr. Mendova “çfarë dreqin ishte ai?”. Pastaj, kur do të hanim mëngjes, ishin 50 policë në këmbë dhe rrethonin pishinat. Stafi i hotelit qëndronte pranë dhe qanin, nuk dinin ku të shkonin.

Foto: Imazhi i lexuesit

Foto: Imazhi i lexuesit

“Situate e veshtire”

Sipas Johanit, nuk është dhënë asnjë shpjegim zyrtar se përse makineritë e mëdha po shkatërrojnë resortin.

– Por flitet se hoteleri është në opozitë me qeverinë. Se qeveria aktuale vendosi për këtë sepse qëndrimi politik i pronarit nuk përputhet me të tyren.

– Nëse po, është shumë serioze, thotë ai.

Ai thotë se udhëtimi në Shqipëri ishte një udhëtim i minutës së fundit, por ata nuk do të kthehen kurrë, asnjëherë.

– Nesër do të fluturojmë në shtëpi, thotë dhe duhet të mbyllë bisedën, shpimet janë intensifikuar dhe nuk mund të dëgjojmë më njëri-tjetrin.

Melker gjithashtu shqetësohet për situatën.

– Keni dëgjuar sesi Shqipëria është bërë më tërheqëse për turistët, por sërish shqetësoheni pak. Po sikur të na ndodhë diçka, nuk e dini nëse do të ketë të shtëna apo diçka tjetër. Është një situatë e vështirë, thotë ai.

Foto: Imazhi i lexuesit

Foto: Imazhi i lexuesit

UD: Nuk ka situatë krize

Sipas menaxheres së shtypit të Apollo, Sandra Miller Kinge, rreth 50 suedezë jetojnë në hotel dhe tani po punojnë për të vënë situatën nën kontroll.

– Ne kemi komunikim të ngushtë me hotelin dhe autoritetet, dhe kemi staf në vend në Shqipëri, të cilin mund ta kontaktoni nëse jeni të shqetësuar. Ne po bëjmë gjithçka që mundemi për ta zgjidhur këtë.

Apolloni nuk e di se çfarë fshihet pas ringjalljes.

– Nga sa kuptoj unë, është një lloj dëmtimi i një pishine. Nuk është argëtuese, është një pishinë më pak për t’u përdorur. Por me sa dimë, asgjë kërcënuese nuk ka ndodhur. Ne ndjekim zhvillimin dhe përpiqemi të sigurojmë që të ftuarit të kalojnë mirë.

Ministria e Punëve të Jashtme shkruan në një email për Aftonbladet:

“Ministria e Jashtme ka dijeni për një incident në një hotel në Shqipëri, por nuk ka asnjë informacion që të tregojë se është një situatë krize konsullore. Udhëtarët e prekur që kanë pyetje duhet të kontaktojnë operatorin e tyre turistik.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/EQ4JMA/kaos-pa-svenskhotell-i-albanien-stormade-in-och-borrade-sonder-poolen

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s