Kategori
Uncategorized

20 nga citimet më të famshme të Gorbaçovit

Asgjë dhe askush, asnjë presion, as nga e djathta as nga e majta, nuk mund të më bëjë të braktis perestrojkën dhe mënyrën e re të të menduarit.

Unë nuk do të ndryshoj mendimet apo bindjet e mia.

Vendimi im është përfundimtar.”

”Amerikanët kanë një sëmundje të rëndë që është më e keqe se SIDA.

Quhet kompleksi i fituesve.”

”Nëse ajo që bëtë dje ende ju duket e madhe, nuk keni bërë shumë sot.”

“Nëse jo unë, kush?

Dhe nëse jo tani, kur?

“Natyra është zoti im.

Për mua natyra është diçka e shenjtë.

Pemët janë tempujt e mi dhe pyjet janë katedralet e mia.”

“Paqja nuk është bashkimi duke qenë i barabartë, por bashkimi duke qenë i ndryshëm, duke krahasuar dhe duke u përballur me dallimet”.

“Ne kishim dhjetë vjet pas Luftës së Ftohtë për të ndërtuar një botë të re dhe megjithatë i neglizhuam.

Shtetet e Bashkuara nuk mund të tolerojnë askënd që të veprojë në mënyrë të pavarur.

Çdo president amerikan duhet të ketë një luftë.”

“Jezusi ishte socialisti i parë.”

“Pa perestrojkën, Lufta e Ftohtë nuk do të kishte përfunduar kurrë.

Bota nuk mund të vazhdonte në rrugën e rrahur me kërcënimin gjithmonë të pranishëm të luftës bërthamore.”

“Nëse ka diçka që na ka mësuar historia, është se kur koha është pjekur për ndryshim dhe autoritetet nuk mund ose nuk do të ndryshojnë, ndodh një nga dy gjërat – shoqëria fillon të kalbet nga brenda ose fillon një revolucion.”

“Nëse nuk po ecni përpara, po ecni prapa.”

“Mos besoni gjithçka që lexoni në internet.”

“Modeli që filloi të ekzistonte në Bashkimin Sovjetik doli të ishte totalitar, jo socialist.

Është një gjë e rëndësishme për të reflektuar për këdo që po përpiqet seriozisht të kontribuojë në zhvillimin që përfiton racën njerëzore.”

“Intoleranca ideologjike dhe politike prodhon rezultate që janë saktësisht të kundërta me ato të synuara.”

“Ne nuk duhet t’i kushtojmë shumë vëmendje asaj që thotë Perëndimi.”

“Ajo që na nevojitet është Paqja e Yjeve, jo Lufta e Yjeve”.

“Kam paguar një çmim shumë të lartë për perestrojkën.”

“Ndonjëherë është e vështirë të njohësh dhe të pranosh gabimet e tua, por duhet ta bësh këtë.

Unë isha shumë arrogant dhe i sigurt dhe u ndëshkova për këtë.”

“Është më mirë të diskutojmë sesa të planifikojmë shkatërrimin e njëri-tjetrit”.

“Vepra e jetës sime ka përfunduar.

Bëra gjithçka që munda.”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s