Kategori
Uncategorized

Pushtimi i Ukrainës ka filluar t’i ngjajë Luftës së Parë Botërore

Forcave amerikane iu deshën afërsisht tre javë nga koha kur filloi lufta në Irak në mars 2003, derisa Bagdadi u pushtua dhe Sadam Huseini u arratis.

Ishte diçka e ngjashme me atë që Vladimir Putin kishte parashikuar kur Rusia hyri në Ukrainë më 24 shkurt nga tre drejtime. Po, shpresa ishte më tepër se do të shkonte edhe më shpejt.
Nuk funksionoi fare.

Nuk funksionoi fare.

Shpejt përpara gjashtë muaj. Rusia ka kapur rreth 20 për qind të territorit të Ukrainës, por javët e fundit forcat ruse mezi kanë avancuar fare në lindje.

Dhe në jug, është më tepër Ukraina ajo që ka iniciativën dhe një kundërofensivë e planifikuar duket se ka nisur natën e së hënës.

Por pengesat nuk e kanë bërë Putinin të rishqyrtojë. 
Ne te kunderten. Ai nënshkroi një urdhër të ri javën e kaluar për të rritur numrin e ushtarëve në ushtri me 137,000 duke filluar nga viti i ardhshëm.
Një dilemë për presidentin rus është se Rusia nuk ka bërë thirrje për mobilizim të plotë - sepse kjo nuk është një luftë - dhe kështu nuk mund të përdorë realisht as rekrutët.

Në vend të kësaj, rekrutimi i vullnetarëve ka qenë në lëvizje të plotë prej muajsh.

Kufiri i moshës 40 vjeç është hequr.

Premtohet një pagesë e mirë.

Rekrutimi bëhet edhe në burgje !

Një njësi e tillë e re – Korpusi i 3-të i Ushtrisë – ka qenë duke u trajnuar në një bazë jashtë qytetit të vogël Mulino, rreth 400 kilometra në lindje të Moskës.

Korpusi i 3-të i Ushtrisë tani është në rrugën e tij, sipas CIT, një organizatë e pavarur hetimore ruse.

Ata kanë publikuar pamje të tankeve dhe mjeteve kundërajrore që transportohen me tren nga Mulino në Neklinovka në Rusinë juglindore.

Nga atje, ushtarët mund të arrijnë shpejt në frontin në Donbass.

Forcat e reja pritet të forcojnë njësitë në front në Donetsk.

Putini e ka bërë të qartë disa herë se një “çlirim” i rajonit të Luhanskut dhe Donetsk është një qëllim kryesor.

Rusia ka marrë në fakt të gjithë Luhanskun, por ofensiva në Donetsk ka ngecur.

Mbetet për t’u parë se sa efektiv është ky trup i ri i ushtrisë.

Pamjet e publikuara nga CIT tregojnë se ata kanë sisteme moderne të armëve, siç është tanku T-90.

Megjithatë, shumë prej rekrutëve të rinj besohet se u mungon përvoja e mëparshme ushtarake dhe raportet nga Mulino nuk tregojnë se disiplina është më e mira. 
Banorët vendas kanë shprehur pakënaqësinë e tyre në rrjetet sociale ruse me ushtarët që ishin të dehur në mbrëmje dhe ngacmonin gratë e qytetit.
- Ata janë krenarë që po shkojnë në Ukrainë, thotë Ekaterina Khoroshyavina në VK, një lloj Facebooku rus.

– Ata thonë se do të na mbrojnë, por në bazë të asaj që kemi parë, ne nuk do të flemë të qetë natën.

Trupat ruse kanë pësuar humbje të mëdha në luftën tashmë gjashtëmujore. Vlerësimet amerikane dhe britanike thonë të paktën 15,000 të vdekur, Ukraina pretendon 47,000 të vrarë. (SHBA ka humbur 4,431 të vdekur në Irak që nga viti 2003.)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s