Kategori
Uncategorized

Dushet e ftohta, shatërvanët e fikur dhe çmimet e larta të energjisë elektrike presin.

Gjatë verës, vala e të nxehtit paralizoi Gjermaninë dhe pjesën tjetër të Evropës. Në të njëjtën kohë, ekziston frika se çfarë do të ndodhë me fillimin e të ftohtit të vjeshtës, gjë që i ka shtyrë autoritetet të veprojnë tashmë tani.
Dhe masat po përhapen edhe në qytete të tjera. Në Berlin, dritat e rreth 200 monumenteve historike dhe ndërtesave komunale u fikën të mërkurën në mbrëmje. Ndërsa Nuremberg njofton se po mbyll tre nga katër banjat e tij publike, raporton Guardian .

Në Hanover, uji i nxehtë fiket në palestrat publike, pishinat dhe pishinat e brendshme.

Gjatë mbrëmjes, rrugët e qytetit do të mbeten të errëta pasi dritat e rrugëve janë fikur.

Dhe në shatërvanët e qytetit nuk do të ketë për një kohë as ujë që do të flluskojë.

Sipas kryebashkiakut Belit Onay, qyteti është i detyruar të ulë konsumin e energjisë me 15 për qind për shkak të mungesës së gazit.

Kjo është arsyeja pse futen masat drastike të energjisë.

Prek individët privatë

Vendimi për të fikur ujin e ngrohtë dhe ngrohjen e ndërtesave publike do të zbatohet midis prillit dhe shtatorit të çdo viti. Gjatë pjesëve të mbetura të vitit, temperatura në ambiente të mbyllura nuk duhet të kalojë 20 gradë.

Vendimi do të prekë edhe familjet individuale. Përkatësisht, qyteti do të vendosë ndalimin e përdorimit të kondicionerëve dhe elementëve portativë.

Nuk janë paraqitur plane për të mbrojtur familjet nga rritjet e çmimeve shokuese. Fokusi në vend të kësaj duket të jetë në shpëtimin e kompanive të energjisë nga falimentimi.

- Nuk e dimë sa do të kushtojë gazi në nëntor, por e vërteta e hidhur është se është padyshim disa qindra euro për familje, thotë ministri gjerman i ekonomisë Robert Habeck, i cili vetë njofton se tani bën dushe më të shkurtra.

Përgjigja e BE-së ndaj mbylljes së gazit.

BE e sheh ndalimin e gazit të Rusisë si një ndëshkim për mbështetjen që Bashkimi i ka dhënë Ukrainës gjatë luftës.

Si rezultat, vendet e BE-së kanë rënë dakord të reduktojnë konsumin e gazit me 15 për qind.

Megjithatë, Vladimir Putin pretendon se ai nuk dëshiron të krijojë kaos energjetik, por se gjithçka varet nga “puna e nevojshme riparimi” e tubacioneve të gazit.

Gjermania është një nga vendet më të varura nga gazi rus.

Por edhe vendet e tjera janë goditur rëndë. Rreth 40 për qind e konsumit total të gazit të vendeve të BE-së vjen nga Rusia.

Por furnizimi i reduktuar me gaz ka rritur gjithashtu çmimet e energjisë elektrike në vendet që nuk janë veçanërisht të varura nga gazi rus.

Britania ka frikë se çmimet e energjisë elektrike mund të rriten në 500 £ në muaj. Gjë që ka mërzitur shumë njerëz pasi vendi pothuajse nuk importon fare gaz nga Rusia.

Raporton Guardian .

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s