Kategori
Uncategorized

Gurë disa qindra vjeçarë paralajmërojnë zi buke

Evropa po përballet me thatësirën më të madhe në mbi 500 vjet .

Ndërsa lumenjtë në Evropë thahen , paralajmërimet shekullore janë shfaqur në shtretërit e lumenjve në Evropë.

Mesazhet paralajmëruese janë gdhendur në shkëmbinj që më parë ishin shumë nën sipërfaqen e ujit, por tani që nivelet e ujit kanë rënë, ato janë përsëri të dukshme,

raporton Miami Herald.

Këta gurë u përdorën për të shënuar nivele dëshpëruese të ulëta të lumenjve që do të parashikonin zi buke.

Ky, në lumin Elba, është i vitit 1616 dhe thotë: “Nëse më shihni, qani”

Është parë në thatësirat e mëparshme …

Gurët njihen si "gurët e urisë", shkroi në Twitter këtë javë reporteri gjerman Olaf Koens. 

Ai është një nga disa gazetarë që postuan në Twitter për gurët këtë javë.

Një nga këta gurë është zbuluar në lumin Elba, i cili rrjedh nga Republika Çeke dhe përmes Gjermanisë, përpara se të derdhet në Detin e Veriut.

Lumi është lumi i dytë më i madh i Gjermanisë dhe ndër lumenjtë më të mëdhenj në Evropë, raporton Dagbladet.

Guri i gjetur në Elbë mund të datohet që në vitin 1616. Mbishkrimi thotë: “Wenn du mich seehst, dann weine”, që do të thotë “Nëse më shihni, qani

Gurët e urisë janë përdorur më parë si pika referimi në të gjithë Evropën Qendrore dhe ishin të fundit mbi sipërfaqe gjatë thatësirës së 2018-ës.

Nivelet e ujit në lumenjtë anembanë Evropës po bien gjatë thatësirës historike, duke zbuluar “gurët e urisë” të gdhendura me paralajmërime shekullore të urisë dhe vështirësive. PETR DAVID JOSEK AP
https://www.miamiherald.com/news/nation-world/world/article264446131.html#storylink=cpy

Ata kanë për qëllim të shërbejnë si një paralajmërim për pasojat e thatësirës, shkruajnë studiuesit çekë në një raport të vitit 2013. “Gurët shprehën se thatësira çoi në korrje të dobëta, mungesë ushqimi, çmime të larta dhe uri,” shkruajnë ata.

Thatësira ka zbuluar gjithashtu një bombë të pashpërthyer nga Lufta e Dytë Botërore në lumin Po në Itali, sipas

BBC. Ishin peshkatarët ata që gjetën bombën 450 kilogramësh në shtratin e lumit javën e kaluar.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s