Kategori
Uncategorized

Simboli i famshëm botëror i paqes

Artisti suedez Carl Fredrik Reuterswärd (1934–2016) ishte njohur me Lennon në Zvicër gjatë viteve 1960 dhe, pas mbrëmjes tragjike, iu kërkua nga Yoko Ono të krijonte një vepër arti për të nderuar personin dhe veprën e John Lennon.

Rezultati ishte një skulpturë e një revolveri me një fuçi me nyje.

Vepra e artit u emërua Jo-Dhunë dhe falë mesazhit të saj të thjeshtë, të qartë dhe në të njëjtën kohë shumëplanësh, është kthyer në një simbol global për paqen dhe jo dhunën.

– Skulptura e parë u vendos në memorialin Strawberry Fields në Central Park, por u zhvendos pasi u bë vazhdimisht viktimë e tentativave për vjedhje.

Tani mendoj se është në shtëpinë e Yoko Ono-s, thotë Jan Hellman, mik i Carl Fredrik Reuterswärd dhe bashkëthemelues i fondacionit të Projektit Jo-Dhunë.

– Por ishte vetëm kur një version bronzi i revolverit me nyje iu dhurua Kombeve të Bashkuara, ai pati zbulimin e tij të madh.

Shkoi në një turne ekspozite .

Jan njohu Carl Fredrik në lidhje me veprën e artit që po vendosej jashtë ndërtesës së Kombeve të Bashkuara në Manhattan në vitin 1988. 

Një vit më pas, ai e ndihmoi artistin të organizonte një turne botëror duke u fokusuar në skulpturën dhe mesazhin e saj.

- Ne qëndruam në Alexanderplatz në ditën zyrtare kur ra Muri i Berlinit, në Sheshin e Kuq gjatë Perestrojkës dhe në Plazhin e Venecias gjatë trazirave atje.

Ishte si një ekspozitë e kombinuar me një manifestim për jo-dhunën që tërhoqi vëmendje të madhe kudo që shkuam.
Pikërisht pas këtij turneu, kur Jan Hellman u bë e qartë se çfarë fuqie kishte në veprën e artit, lindën mendimet se skulptura duhet të kishte një ndikim më të madh në botë. 

Kështu, në vitin 1993 filloi Projekti kundër dhunës me revolen me nyje si simbol.

Që nga fillimi i tij, fondacioni ka trajnuar mbi nëntë milionë të rinj dhe mësues në mbarë botën për vetëvlerësimin dhe menaxhimin e konflikteve, kundër bullizmit dhe racizmit.

Gjithçka synon të reduktojë dhunën në përgjithësi, diçka që fatkeqësisht është veçanërisht urgjente në këto kohë.

Organizata ka emëruar një numër ambasadorë kulturorë, të cilët janë lejuar të interpretojnë Jo-Dhunë dhe të krijojnë versionet e tyre të veprës artistike.

Midis tyre janë artistë si Paul McCartney dhe Håkan Hellström, personalitete sportive Henrik dhe Joel Lundqvist dhe Mohammed Ali, si dhe artistë Yoko Ono dhe Ernst Billgren.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s